Przejdź do treści

Czy studia przygotują cię do pracy w międzynarodowej firmie?

Stabilna praca za granicą lub w dużej, międzynarodowej organizacji to marzenie wielu młodych Polaków z ambicjami. Odnalezienie się w wielokulturowym zespole stanowi jednak wyzwanie, na które trzeba być dobrze przygotowanym. Spore nadzieje młodzi ludzie pokładają w polskich uczelniach, poszukując kierunku, po którym będą gotowi taką pracę podjąć. Czy rzeczywiście oferta rodzimych studiów jest w stanie zaspokoić ich oczekiwania?

Jednym z częstych wyborów studentów planujących karierę w zagranicznych organizacjach są stosunki międzynarodowe. Zdecydowana większość polskich uczelni posiada ten kierunek w ofercie wraz ze specjalnościami takimi jak integracja europejska, międzynarodowa gospodarka przestrzenna czy przedsiębiorstwo na międzynarodowym rynku. Na tego typu studiach można lepiej zrozumieć sytuację ekonomiczną obcych krajów, poznać ich politykę, a także dowiedzieć się, jakie mechanizmy rządzą europejską i światową gospodarką. Istotną cechą kierunku jest jego interdyscyplinarność, co dla jednych okaże się zaletą, innym zaś

 

doskwierać może niewystarczająca ilość tzw. twardej wiedzy, którą będzie można wykorzystać w praktyce.

 

Niektórych zniechęca także duży nacisk na historię oraz przedmioty takie jak filozofia czy prawo konsularne.

W ramach stosunków międzynarodowych studenci mają okazję znacznie zwiększyć swoją wiedzę o świecie, a także rozwinąć języki obce. Brakuje jednak skonkretyzowania pod kątem biznesu i komunikacji kulturowej, co czyni ten kierunek bardziej atrakcyjnym dla osób, które zamierzają podjąć pracę w agendach UE, konsulatach czy innych strukturach władz lub chcą po prostu poszerzyć swoje horyzonty.

 

Jakie studia pod kątem pracy w międzynarodowych firmach wybrać?

Ciekawszym wariantem dla osób marzących o karierze w organizacjach ponadnarodowych może być komunikacja międzykulturowa. Zajęcia z tego obszaru również oferuje większość uczelni publicznych w Polsce, nie zawsze jednak można tu mówić o całym kierunku. Częściej odbywają się one w ramach jednej ze specjalności, np. na dziennikarstwie czy kulturoznawstwie. Co za tym idzie,

 

studenci pragnący zdobyć kompetencje z tego konkretnego zakresu dostają w pakiecie wiele przedmiotów, z którymi niekoniecznie jest im po drodze.

 

Chętnie wybieranym kierunkiem bądź specjalnością jest również biznes międzynarodowy. Już sama nazwa może wskazywać, że jest to najbardziej trafna propozycja dla osób, które widzą swoją przyszłość w zespołach wielokulturowych. Warto jednak zastanowić się, czy wiedza przekazywana na takim kierunku nie utrzymuje się na zbyt dużym poziomie ogólności. W ramach biznesu międzynarodowego studenci chodzą bowiem na zajęcia z marketingu, logistyki, ekonomii, finansów, analityki ekonomicznej, prawa, kultury czy negocjacji biznesowych.

 

Różnorodnie, ale czy nie za bardzo?

 

Studia a praca za granicą lub w firmie międzynarodowej

Powstaje zatem pytanie, czy lepszym rozwiązaniem nie jest specjalizowanie się w jednym, wybranym przez studenta obszarze zamiast nauki podstaw wszystkiego, co ma związek z biznesem. Jeśli tak, po ukończeniu studiów lub w ich trakcie warto przyjrzeć się dostępnym kursom i szkoleniom poświęconym biznesowi i kulturze międzynarodowej, które uzupełnią posiadaną wiedzę o to, czego zabrakło w uczelnianych murach. Taki kurs przygotowuje do pracy w zespołach wielokulturowych, dostarcza praktyczną wiedzę nt. zasad reagowania w przeróżnych, nierzadko kryzysowych sytuacjach oraz uczy budowania owocnych relacji zawodowych z przedstawicielami obcych narodów. A do tego znacznie podnosi atrakcyjność kandydata w oczach przyszłego pracodawcy.

 

Dowiedz się, jakie kompetencje możesz nabyć
w ramach szkoleń z biznesu międzynarodowego!