Przejdź do treści

Jak dobrze zacząć własny biznes w Szwecji?

Czy istnieje gwarancja sukcesu? Może być nią oczywiście znakomity pomysł i odpowiednie warunki do jego rozwoju. Istnieją też jednak inne czynniki, których dopracowanie może okazać się kluczowe, zwłaszcza w tak wyjątkowym kraju, jakim jest Szwecja.

 

Jak wygląda założenie działalności w Szwecji?

Polak zakładający firmę w Szwecji może być zaskoczony bezproblemowością i czytelnością procedur. Nie ma mowy o uciążliwej biurokracji ani na etapie zakładania działalności, ani podczas jej prowadzenia. Co ważne i korzystne – obcokrajowiec podlega dokładnie tym samym zasadom co obywatele kraju. Niezbędna jest legalizacja pobytu oraz zarejestrowanie firmy w rejestrze handlowym – jest to jednak stosunkowo łatwe do rozwiązania i przebiega bardzo sprawnie. Warto przygotować się na wysokość podatków i dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełniać, aby podlegać ubezpieczeniu zdrowotnemu lub świadczeniom związanych z urlopem.

 

 

Jaki pomysł najlepiej sprawdzi się w Szwecji?

Od pomysłu wszystko się zaczyna. Szczególnie popularną i efektywną metodą stworzenia idei, która może zaowocować sukcesem, jest design thinking. Zawierają się w niej dwie zasady. Po pierwsze:

 

produkt musi być innowacyjny i szczególnie mocno nakierowany na potrzeby użytkowników.

 

Przekłada się to oczywiście na etap samego funkcjonowania przedsiębiorstwa – zdecydowana większość działań powinna opierać się na wiadomościach zwrotnych. Tak zorientowany na klienta produkt z pewnością przypadnie Szwedom do gustu.

Kolejnym niezbędnym aspektem jest perfekcyjny design. Szwedzi są narodem, który ma wysokie wymagania w kwestiach estetyki. Wystarczy przyjrzeć się ich mieszkaniom czy sztuce – za pozorną prostotą i surowością kryje się łatwość użytkowania i staranne przemyślenie każdego elementu. Wzoruj się w tej kwestii na Szwedach, a z pewnością Twój produkt ich zainteresuje.

Jeśli chodzi o branże, które mają szczególnie duże szanse na rozwój, są to:

  • polskie technologie hi-tech,
  • usługi programistyczne,
  • software,
  • e-commerce,
  • ochrona środowiska
  • i ekologiczna żywność.

Konkurencja na tych rynkach jest spora, ale zainteresowanie nimi nieustannie rośnie.

Do jakich instytucji się zwrócić?

Nietypowym, ale zyskującym ostatnio coraz większą popularność rozwiązaniem jest crowdfunding. Dzięki platformom takim jak np. FundedByMe można pozyskać fundusze na rozwój firmy. Ponieważ Szwedzi zauważają duży potencjał w polskich projektach, nowoczesne, intrygujące rozwiązania mogą osiągnąć duży sukces już na tym etapie.

 

 

Jak nawiązać kontakty biznesowe ze Szwedami?

Rozpoczęcie działalności w Szwecji wiąże się oczywiście nie tylko z dobrym pomysłem lub uregulowaniem procedur. Równie ważne jest nawiązywanie i utrzymywanie relacji biznesowych.

 

Znajomość etyki biznesowej i otwartość na różnice międzykulturowe to absolutne podstawy.
Szwedzi dają pewien kredyt zaufania – łatwo jednak stracić ten przywilej.

 

Przy współpracy ze Skandynawami nie można zapomnieć o terminie płatności czy godzinie umówionego spotkania. Pewnym utrudnieniem może być też dystans Szwedów, ich powściągliwość w podejmowaniu szybkich decyzji lub niechęć do nadmiernego spoufalania się. Warto jednak być cierpliwym i rzetelnym – po czasie z pewnością zostanie to docenione i zwrócone z nawiązką.

Jeśli chcesz bliżej poznać tajniki szwedzkiego biznesu,
sprawdź naszą ofertę szkoleń dla przyszłych przedsiębiorców.