Przejdź do treści

Szwecja – kraj dyplomatów. Jak negocjować ze Szwedami?

Sztuka negocjacji w biznesie to umiejętność nie tyle przydatna, co wręcz niezbędna, by osiągnąć sukces. Jeśli naszym rozmówcą okazuje się obcokrajowiec, człowiek żyjący w innej kulturowej rzeczywistości, sytuacja wymaga od nas wyjątkowej elastyczności i otwartości. Choć efektywne negocjacje nie opierają się na bezwzględnym dopasowaniu do drugiej strony, czasem warto zrobić wyjątek. Zwłaszcza jeśli negocjujemy ze Szwedem.

Szwecja to kraj słynący z wybitnych dyplomatów, których osiągnięcia są doceniane na całym świecie. Należą do nich na przykład:

  • Dag Hammarskold, były sekretarz generalny ONZ,
  • Carl Bildt, mediator podczas kryzysu w dawnej Jugosławii
  • czy Hans Blix, szef misji rozbrojenia Iraku.

To stanowiska wymagające dyplomacji na wirtuozerskim wręcz poziomie. Nic więc dziwnego, że szwedzcy przedsiębiorcy podchodzą do negocjacji rzeczowo i oczekują konkretnych komunikatów.

 

Jak negocjować w Szwecji?

Podstawą owocnych negocjacji ze Szwedami jest doskonałe przygotowanie. Każda informacja powinna być poparta odpowiednimi dokumentami czy statystykami. Operowanie jednoznacznymi terminami i rzeczowymi założeniami sprawi, że rozmówca chętniej obdarzy nas zaufaniem. Warto mieć na uwadze to, że biznesmen ze Szwecji wiarygodność stawia na pierwszym miejscu.

Nie można zapomnieć, że szwedzka kultura biznesowa ogranicza small talk i opiera się na uprzejmym dystansie. Doskonałe umiejętności miękkie to za mało, by zagwarantować sobie sukces – w parze z nimi musi iść szczerość.

Zapewnienia w rodzaju „będzie dobrze”, „poradzimy sobie” czy klasyczne już „będzie pan zadowolony” z pewnością wzbudzą w Szwedach wątpliwość, jeśli zostaną rzucone zbyt pochopnie.

 

Szwedzki przedsiębiorca zamiast górnolotnych obietnic woli usłyszeć realne założenia, poparte oczywiście wcześniejszą analizą. Realistyczne podejście jest tym ważniejsze, że Szwed nigdy nie zgodzi się na rozwiązanie, które tylko dobrze brzmi, a brakuje mu solidnych argumentów.

 

 

Skuteczne negocjacje biznesowe ze Szwedami

Negocjacje ze Szwedami bywają dezorientujące i wymagają cierpliwości. W zdecydowanej większości przypadków nasz rozmówca będzie odnosił się do naszych pomysłów zupełnie neutralnie, i to bez względu na to, jakie naprawdę są jego odczucia. Taka postawa w żadnym wypadku  nie może zbić nas z tropu. Wręcz przeciwnie – przez całe spotkanie należy zachować pełen profesjonalizm i zaangażowanie.

Podstawą negocjacji ze Szwedami jest po prostu wiarygodność. Jeśli poprzemy ją szczerością, doskonałym przygotowaniem i profesjonalizmem, możemy być przekonani, że właśnie znacznie zwiększyliśmy swoje szanse na pozyskanie szwedzkiego kontrahenta.

Jeśli chcesz nauczyć się skutecznie negocjować ze Szwedami,
skorzystaj z naszych szkoleń dla przedsiębiorców.
Zapraszamy do kontaktu!