Przejdź do treści

Jak zdobyć zaufanie zagranicznych kontrahentów

Każdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zaufanie do firmy to jeden z ważniejszych czynników, który wpływa na trwałość relacji oraz budowanie stabilnego biznesu. Jednak proces zdobywania tego zaufania potrafi być trudny i pracochłonny, szczególnie gdy działasz na rynku międzynarodowym. Jak zatem zdobyć zaufanie zagranicznych kontrahentów? Od czego zacząć?

Przygotuj obszerne portfolio

Jeżeli nie jesteś dużym i znanym graczem na rynku, o wiele trudniej jest zdobyć zaufanie kontrahenta. Zawsze warto zamieścić na stronie opinie i rekomendacje poprzednich klientów, jednak jeżeli i oni nie są zbyt znani, nie zaimponuje to firmom działającym na rynku międzynarodowym.

Dlatego tak ważne jest przygotowanie obszernego portfolio! Zadbaj o to, by znajdowały się w nim szczegóły oraz wyniki najważniejszych projektów. Zamieść wszystkie ważne dane, które pozwolą dokładnie przeanalizować zagranicznemu kontrahentowi potencjalną współpracę i zobaczyć, czego może się spodziewać po Twojej firmie.

Spotykaj się z kontrahentami

Współpracując z zagranicznymi firmami, zdecydowanie trudniej o regularne spotkania. W końcu dzieli Was od siebie znacznie większa odległość niż w obrębie kraju. Niemniej jednak musisz spróbować znaleźć czas na te spotkania. Może nie będą miały miejsca bardzo często, ale nie możesz polegać tylko na kontakcie mailowym i telefonicznym! Jak kontrahent ma mieć do Ciebie zaufanie, skoro unikasz bezpośrednich spotkań? To nie wpływa dobrze na Twój wizerunek i z pewnością nie buduje zaufania. A do takiego spotkania dobrze się przygotuj! Pokaż, że zależy Ci na współpracy i poświęciłeś czas na poznanie biznesu drugiej strony. Nie bój się też szczerości! To fundament każdej dobrej umowy/

Dbaj o dobry wizerunek

Budowanie zaufania na rynku międzynarodowym jest ściśle związane z tym, jak Twoja firma postrzegana jest w Twoim własnym kraju. Możesz przygotować wspaniałe portfolio i wyróżniać się dobrą ofertą, ale co w przypadku, gdy druga strona postanowi sprawdzić, jak prezentuje się Twój wizerunek w Polsce? Czy budujesz tutaj swój autorytet w branży? Musi trafić na same dobre opinie i zobaczyć, że w Twoim kraju wiele osób widzi w Tobie eksperta w branży. Nie skupiaj się zatem tylko i wyłącznie na tym, by zabłysnąć przed zagranicznym kontrahentem. Nie możesz w tym wszystkim zapominać o swoich klientach w kraju. Dbaj ciągle o dobry marketing i wizerunek w Internecie. Występujesz na konferencjach branżowych? Koniecznie dawaj o tym znać! To doskonale wpłynie na Twój wizerunek w oczach zagranicznych kontrahentów. Skoro jesteś autorytetem w swojej dziedzinie w Polsce, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą chcieli nawiązać z Tobą współpracę, bo zobaczą, że jesteś osobą godną zaufania i znasz się na rzeczy!

Pielęgnuj zaufanie w relacji biznesowej

Zaufanie kontrahentów dużo łatwiej stracić niż zdobyć. Może o tym zaważyć nawet jedna sytuacja. Na pewno proces budowania tego zaufania za granicą był pracochłonny, dlatego nie możesz sobie pozwolić na wpadki, które w moment zrujnują całe te starania. Ciągle musisz pielęgnować zaufanie w relacjach biznesowych. Szanuj czas drugiej strony i zawsze przestrzegaj terminów. Jeżeli wydarzy się coś nieoczekiwanego, co wpłynie na współpracę z kontrahentem, zawsze bądź szczery i nie okłamuj nikogo. Prawda zawsze wyjdzie na jaw, a Twoja wiarygodność w oczach drugiej strony przestanie istnieć. Przedstaw jasno sytuację i zaproponuj alternatywne rozwiązania. Staraj się także czasem pozytywnie zaskoczyć klienta, np. benefitami za regularne korzystanie z usług Twojej firmy.

Pamiętaj, że budowanie zaufania u kontrahentów, krajowych czy zagranicznych, opiera się na szczerości Twoich działań. Dbaj zatem o wizerunek swojej działalności, wiarygodność oraz dobre kontakty z klientami. Oczywiście, równie istotna jest znajomość różnic kulturowych, bo to one budują zaufanie, a zaufanie to fundament każdej lukratywnej umowy!