Przejdź do treści

Jak nawiązać pierwsze kontakty biznesowe na rynku międzynarodowym

Każdemu przedsiębiorcy zależy na pewnych i trwałych kontaktach biznesowych, które można wykorzystać w późniejszej współpracy. I choć możesz mieć wspaniałe kontakty w obrębie Polski, nawiązywanie pierwszych kontaktów na rynku międzynarodowym jest pewnego rodzaju zaczynaniem z czystą kartą. Prowadząc swoją firmę, z pewnością wiesz, jak ogromne znaczenie ma znalezienie tego pierwszego strategicznego klienta. Jak zatem zacząć? Gdzie szukać wartościowych kontaktów międzynarodowych?

Bywaj na konferencjach

Czy też targach i przeróżnego rodzaju eventach branżowych! To doskonała forma poszerzania swojej sieci kontaktów. Na wielu z nich wystawiają się firmy działające na rynku międzynarodowym. Warto zwrócić uwagę np. na Międzynarodowe Forum Kontaktów Biznesowych. Na pewno znasz również wiele konferencji obejmujących stricte Twoją branżę i bierzesz w nich udział. Może podobne eventy odbywają się za granicą i warto wybrać się w taką podróż służbową? W przypadku takich wydarzeń warto dotrzeć do listy gości, prelegentów czy wystawców. Dlaczego? Będziesz mógł zorientować się, czy w tym gronie znajdują się cenne dla Ciebie osoby i firmy.

Wykorzystaj moc LinkedIn

LinkedIn to bardzo dobre narzędzie do wyszukiwania partnerów biznesowych i nie jeden przedsiębiorca nawiązał w ten sposób doskonałą współpracę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w ten sposób nawiązywać także kontakty zagraniczne. W zależności od swojej branży i potrzeb, wyszukuj odpowiednich dystrybutorów, partnerów, inwestorów czy wykonawców działających na rynku międzynarodowym i spróbuj nawiązać współpracę. Zastanów się, jakie cele chcesz osiągnąć, co masz do zaoferowania i działaj!

Lokalne wywiadownie gospodarcze

Jak wynika z badań Bibby MSP Index ponad 13% polskich przedsiębiorców nawiązuje zagraniczne kontakty biznesowe za pomocą lokalnych wywiadowni gospodarczych. Zajmują się one odpłatnie pozyskiwaniem informacji dotyczącej sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw. Jeżeli skorzystasz z usług takiej wywiadowni, otrzymasz raport handlowy, który pomoże Ci podjąć decyzję, z jaką firmą na terenie innego kraju warto podjąć współpracę i zminimalizuje ryzyko nawiązania nieodpowiedniej współpracy.

Wykorzystaj znajomości

Każdy z nas doskonale wie, jak ważne są znajomości w świecie biznesu. Może Twój obecny klient albo partner biznesowy ma odpowiednie kontakty na rynku międzynarodowym i jest w stanie umożliwić Ci nawiązanie nowej współpracy? Zawsze warto wykorzystać taką nadarzającą się okazję!

Nawiązywanie pierwszych zagranicznych kontaktów biznesowych może okazać się nieco trudniejsze niż poszukiwanie ich w kraju, jednak sam sposób docierania do nowych potencjalnych partnerów jest dość podobny. Po prostu musisz wówczas spojrzeć na wszystko z większej perspektywy.

Pamiętaj jednak, że bez względu na to, czy są to kontakty na rynku krajowym czy międzynarodowym, musisz mieć dobre portfolio, stronę internetowa i mieć coś dobrego do zaoferowania, aby druga strona chciała nawiązać z Tobą współpracę. A jeżeli zależy Ci na kontaktach z konkretnym przedsiębiorcą, warto poświęcić nieco czasu i zdobywać potrzebne informacje na jego temat. Już na samym początku znajomości daj się poznać z najlepszej strony!