Przejdź do treści

Co warto wiedzieć o szwedzkiej kulturze pracy?

Przygotowujesz się do współpracy ze szwedzką firmą? Niejedno podczas tej przygody może Cię zaskoczyć! Kultura pracy w Szwecji bardzo różni się od tej w Polsce i odbiega też znacząco od znanych nam wzorców pracy np. w USA. Jak oni to robią? Co warto wiedzieć o szwedzkiej kulturze pracy?

Więcej niż przerwa na kawę

W Szwecji bardzo duże znaczenie odgrywa fika, czyli przerwa na kawę. Jest to jednak coś więcej niż samo skorzystanie z ekspresu do kawy. Fika jest istotna dlatego, że odrywamy wzrok od komputera, rozprostujemy nogi, chwilę odpoczniemy, a także porozmawiamy ze współpracownikami, wymienimy się nowinkami z branży, a może nawet pomożemy sobie nawzajem w zleconych projektach. W Szwecji uważa się, że fika odgrywa znaczącą rolę w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, ponieważ podnosi produktywność pracowników. Dodatkowo potwierdzają to badania, które mówią m.in. o konieczności robienia przerw w pracy co 90 minut.

Idea lagom

Na czym polega idea lagom? Słowo to można porównać do polskiego w sam raz lub akurat. Szwedzi odnoszą je do każdego aspektu życia, jednak w odniesieniu do pracy lagom ma szczególne znaczenie. Nam znany jest tryb pracy skupiający się wokół wielozadaniowości, bo przecież taki multitasking pozwoli na realizację większej ilości zadań w krótkim czasie. W szwedzkim biznesie uważa się zupełnie odwrotnie. Pracownicy skupią się na tym zadaniu, które jest najważniejsze w chwili obecnej i nie rozpraszają się wykonywanie kilku rzeczy na raz. Nadmiar zadań może wytrącić z równowagi i skutkować obniżoną wydajnością w pracy.

Idea lagom odnosi się również do tego, że bycie wystarczająco dobrym pracownikiem jest po prostu wystarczające. I choć praca jest dla Szwedów bardzo istotnym elementem życia, kierują się oni zasadą, że pracują, żeby żyć, a nie żyją, żeby pracować. Ich zdaniem ciągłe dążenie do perfekcjonizmu i bycia najlepszym pracownikiem w firmie jest niezwykle zgubne i w zasadzie kompletnie niepotrzebne. Powstający w takich sytuacjach stres i pogorszenie stanu zdrowia nie jest tego warte, a już tym bardziej nie wpływa pozytywnie na wydajność pracownika.

Zapomnij o pracy po godzinach

W wielu kulturach, w tym polskiej, ceni się pracę po godzinach. Według wielu pracodawców oznacza to lojalność i oddanie wobec firmy oraz zaangażowanie w powierzone obowiązki. Z kolei w Szwecji nadgodziny odbierane są jako oznaka nieudolności. Masz określoną ilość godzin pracy każdego dnia, a skoro musisz zostać po godzinach, nie wyrobiłeś się w odpowiednim czasie i źle zaplanowałeś zadania.

Dłuższe podejmowanie decyzji

W Szwecji firmy są na ogół mniej zhierarchizowane niż w innych krajach. W praktyce oznacza to, że każdy kierownik jest bardziej dostępny dla swoich pracowników. Z uwagi jednak na niewielką hierarchię w pracy, niekiedy należy dłużej poczekać na podjęcie przez Szwedów decyzji. Nie zostanie ona momentalnie podjęta przez konkretnego kierownika. Dlaczego? Typowy Szwed nie odczuwa potrzeby, aby wyróżniać się z tłumu i podejmować decyzje w imieniu całej firmy. Będzie on pokładał sporą nadzieję w kompromisy, porozumienia oraz wspólne dyskusje nad danym problemem. Warto się zatem przygotować, że czasem podjęcie jakiejś decyzji może zająć dłuższą chwilę.

Zapomnij o rywalizacji

Szwedzi krzywią się na słowo rywalizacja i nie lubią hierarchii panujących w większości firm. Wprawdzie konkretne zespoły mają swoich kierowników czy menedżerów, którzy zarządzają zespołem, jednak komunikacja między nimi jest dużo bardziej przejrzysta niż w wielu firmach funkcjonujących na podstawie dużej hierarchii. Każda decyzja musi zostać zaakceptowana przez każdego członka zespołu. Każdy ma również możliwość przedstawiania swoich pomysłów i za każdym razem są one omawiane. Szwedzi wychodzą z założenia, że za sukcesy odpowiedzialna jest cała grupa, a nie samodzielne jednostki. Dlatego w szwedzkich firmach panuje duch współpracy, a nie rywalizacji pomiędzy pracownikami. W końcu wszyscy pracują dla dobra i sukcesów tej samej firmy.

Weź sobie wolne

Szwedzi bardzo poważnie podchodzą również do wolnych dni i urlopów. Nie ma tam pracownika, który nie weźmie dłuższego urlopu latem w celu porządnego wypoczęcia. I nikt nie będzie nawet przez chwilę myślał w tym czasie o pracy. Urlop jest po to, aby w pełni skupić się na relaksie. Wypoczęty pracownik to wydajny i produktywny pracownik.

Kultura pracy w Szwecji znacząco odbiega od znanych nam wzorców. Dlatego przygotowując się do współpracy ze szwedzką firmą, warto wiedzieć, czego można się spodziewać.