Przejdź do treści

Dlaczego Polska to doskonały partner biznesowy?

Polskie towary i usługi z coraz większym powodzeniem sprawdzają się na rynkach międzynarodowych, a nasz kraj ciągle przyciąga duże inwestycje zagranicznych przedsiębiorstw. Co sprawia, że Polska to doskonały partner biznesowy? Jak jesteśmy postrzegani na świecie i co zmieniło się w ciągu ostatnich lat?

Wizerunek Polski w biznesie

Przez bardzo długi czas praca w polskiej firmie była postrzegana jako powód do wstydu, a pracownicy wręcz marzyli o pracy w międzynarodowych korporacjach. Dlaczego? Spora część społeczeństwa narzekała na warunki pracy w polskich firmach, brak kultury pracodawców czy zaściankowość. Kiepski wizerunek polskiego biznesu odbijał się również bardzo negatywnie na współpracy zagranicznej. Wśród inwestorów na rynku międzynarodowym Polska nie była postrzegana jako dobry partner biznesowy. Skąd wziął się taki negatywny obraz Polski w świecie biznesu? Z pewnością na wiele takich opinii wpłynęli tzw. prywaciarze. Nazywano tak przedsiębiorców, którzy po transformacji ustrojowej szybko pozakładali własne biznesy, ale jednocześnie nie mieli pojęcia jak je dobrze prowadzić. Na szczęście wizerunek Polski na arenie międzynarodowej uległ znacznej poprawie i obecnie polskie towary i usługi cieszą się sporą popularnością na rynkach międzynarodowych.

Polska jako partner biznesowy

Dlaczego Polska to doskonały partner biznesowy? Wpływa na to wiele czynników, które kształtują bardzo pozytywny wizerunek naszego kraju. Międzynarodowe raporty regularnie podkreślają stabilność gospodarczą Polski, wykształconą i kompetentną kadrę pracowniczą, a także duży rynek wewnętrzny, który jest doskonałym miejscem do inwestowania i rozwijania biznesu. Polska umocniła swoją pozycję w całej Europie i obecnie wielu zagranicznych inwestorów decyduje się na lokowanie swojego kapitału właśnie w naszym kraju. Na pewno bardzo duży wpływ na te inwestycje ma dogodne położenie Polski w centrum Europy i na skrzyżowaniu jej głównym szlaków komunikacyjnych, co przekłada się na możliwość eksportowania towarów do wszystkich europejskich krajów.

A jeszcze większy wpływ na pozytywny wizerunek Polski jako partnera biznesowego ma polska kadra pracownicza, która wciąż chwalona jest na rynkach międzynarodowych. Dobrze wykształceni ekonomiści, naukowcy, inżynierowie czy informatycy są bardzo doceniani wśród zagranicznych inwestorów. Ocena klimatu inwestycyjnego Polski przez zagranicznych przedsiębiorców z roku na rok jest coraz lepsza, co tylko sprzyja kolejnym inwestycjom i współpracom międzynarodowym.

W raporcie FDI Intelligence Polska zajęła trzecie miejsce jako najlepsze miejsce dla inwestycji produkcyjnych na świecie. Jakie jeszcze atuty Polski można wymienić z punktu widzenia zagranicznego inwestora? Poza stabilną sytuacją makroekonomiczną i dobrze wykwalifikowaną kadrą pracowniczą, eksperci E&Y wymieniają także przyjazny biznesowy klimat oraz przejrzyste systemy prawne i podatkowe.

Jak Polska jest postrzegana przez inne kraje?

Zdecydowanie z roku na rok coraz lepiej! A będzie jeszcze lepiej z uwagi na najnowsze dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Dlaczego? Polska stała się szóstym partnerem biznesowym Niemiec w okresie styczeń – maj. Tym samym wyprzedziła w tym zestawieniu Wielką Brytanię. Przedstawiciele niemieckich środowisk gospodarczych z uznaniem mówili o niesamowitym wzroście polskiej gospodarki oraz o swoich planach na rozwój współpracy. Taka sytuacja z pewnością może wpłynąć na jeszcze lepszy odbiór Polski jako dobrego partnera biznesowego.

Jak można zauważyć, Polska zyskuje coraz większą popularność na rynkach międzynarodowych, a jej wizerunek jako dobrego partnera biznesowego uległ znacznej poprawie na przestrzeni ostatnich lat. Polska uważana jest za bardzo dobre miejsce dla inwestycji zagranicznych przedsiębiorstw, co zdecydowanie warto wykorzystać.