Przejdź do treści

E-commerce zagraniczny – jak się przygotować?

Branża e-commerce dynamicznie się rozwija, dzięki czemu wejście na nowe zagraniczne rynki nie jest takie trudne jak mogłoby się początkowo wydawać. Niemniej jednak jest to temat złożony, a wypłynięcie na szerokie wody wymaga dobrej strategii i podjęcia wielu decyzji związanych z rynkiem zagranicznym dotyczących np. sposobów komunikacji czy kampanii wizerunkowej. Jak zatem dobrze przygotować się do zagranicznego e-commerce?

Badanie rynku

Pierwsza rzecz, którą musisz zrobić? Badanie rynku! Zanim wejdziesz ze sklepem internetowym za granicę, sprawdź najpierw zapotrzebowanie na Twoje produkty na danym obszarze. Jest to niezwykle ważne, żebyś wiedział, czy nie trafisz przypadkiem na nasycony rynek, a co za tym idzie, nie uda Ci się osiągnąć tam wielkiego sukcesu i przebić wśród gąszczu e-commerce. Taki research przyda Ci się również w kwestii urealnienia cen i zobaczenia jak wygląda to w innych krajach. Pamiętaj jednak, że w Unii Europejskiej obowiązuje zakaz dyskryminacji cenowej!

Zdefiniuj budżet

Jedną z istotniejszych spraw podczas rozpoczynania przygody z zagranicznym e-commerce jest zdefiniowanie swojego budżetu. Dlaczego? W zależności od tego, jakimi funduszami dysponujesz, musisz podjąć decyzję dotyczącą tego, czy skorzystasz z płatnego oprogramowania sklepu internetowego (typu Open Source czy zainwestować w sklep SaaS), czy może jednak z uwagi na ograniczony budżet wykorzystasz serwisy sprzedażowe w postaci eBay czy Amazon. Oczywiście takie serwisy będą pobierać niemałą prowizję od sprzedaży, niemniej jednak koszt zaistnienia na serwisach tego typu może być znacznie mniejszy.

Język i kultura za granicą

Jeżeli myślisz, że wystarczy po prostu przetłumaczyć wszystkie treści w sklepie na język danego kraju i gotowe, niestety jesteś w błędzie. Istotne jest, by znaleźć odpowiedniego tłumacza, który ma jakieś doświadczenie z copywritingiem. Dlaczego? Tekstów, szczególnie tych reklamowych, nie wystarczy po prostu przetłumaczyć. A już szczególnie nie słowo w słowo. Warto powierzyć takowe tłumaczenia sloganów reklamowych czy innych opisów w sklepie internetowym kompetentnym osobom, które nie tylko przetłumaczą je odpowiednio z należytym znaczeniem komunikatu, ale również dostosują go do kultury danego kraju. Musisz mieć gwarancję, że wszystkie tłumaczenia będą na wysokim poziomie!

Logistyka to podstawa

Kwestia dostaw to kolejny ważny aspekt w zagranicznym e-commerce. Z uwagi na wyjście poza granicę swojego kraju jest to nieco trudniejsze niż na jego terenie, jednak wszystko da się zorganizować. Podczas wybierania najlepszego przewoźnika do współpracy musisz przeanalizować podobne kwestie jak te, którymi kierowałeś się podczas wyboru przewoźnika w Polsce. Jakie są ceny pobrania czy ubezpieczenia przesyłki, jak wygląda sposób awizacji, system zwrotów i reklamacji lub czy dana firma posiada punkty odbioru paczek. Ważny jest również system śledzenia przesyłek, ponieważ np. w firmie DPD numery trackingowe zmieniają się dla paczek, które przekroczą granicę.

Formy płatności

W przypadku metod płatności warto poznać zwyczaje zakupowe w krajach, do których chcesz sprzedawać swoje produkty. Według raportu wydanego przez Pocztę Polską i Izbę Gospodarki Elektronicznej do najpopularniejszych form płatności w międzynarodowych sklepach internetowych należą płatności kartą kredytową oraz PayPal. Nie można również zapomnieć o kwestiach związanych z walutami i przyjmowaniem płatności w lokalnej lub unijnej walucie. Ceny te powinny być konkurencyjne, jednak uwzględniać wyższe koszty związane ze sprzedażą transgraniczną. Pamiętaj również o tym, by nie przeliczać ich na inną walutę 1:1, ponieważ może to spowodować powstanie bardzo nienaturalnych kwot w wysokości np. 43,57. Musisz podjąć decyzję dotyczącą zaokrąglenia kwot i tego, czy cenę wyjściową zmienisz w dół czy w górę.

Aspekty prawne

Ograniczenia prawne związane ze sprzedażą za granicą to aspekt związany z e-commerce, któremu musisz poświęcić najwięcej uwagi. Jest to też zagadnienie stosunkowo obszerne, jednak znajomość najważniejszych aspektów prawnych to po prostu konieczność. Czy są jakieś uniwersalne zasady, do których możesz się stosować? Tak naprawdę lokalne wymagania i ograniczenia prawne będą się od siebie różnić, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z prawem każdego z krajów, do których masz zamiar wysyłać produkty. Przykładowo w UE obowiązuje RODO, o którym koniecznie trzeba przestrzegać i zamieszczać na stronie odpowiednie komunikaty, w Chinach blokowane są firmy nieposiadające chińskich udziałowców, a w Niemczech na stronie internetowej każdej firmy muszą znaleźć się informacje o sprzedaży napisane według konkretnego schematu. Sprzedaż międzynarodowa podlega również prawu podatkowemu i obowiązku zapłacenia VAT, więc warto zapoznać się również z kwestiami opodatkowania na danych obszarze.

W obecnych czasach wejście na zagraniczny rynek e-commerce nie jest takie trudne i skomplikowane, jak można by pierwotnie przypuszczać. Niemniej jednak wymaga przeanalizowania kilku ważnych aspektów i podjęcia kluczowych decyzji związanych ze sprzedażą zagraniczną. Wszystko jest jednak do zrealizowania i można śmiało spróbować swoich sił na znacznie większą skalę.