Przejdź do treści

Przyszłościowe zawody w Szwecji

Rynek pracy rozwija się w błyskawicznym tempie, a w przeciągu kilku lat spora część obowiązków, która do tej pory była wykonywana przez ludzi, zostanie zautomatyzowana i realizowana przez maszyny. Jak taka sytuacja ma się do rozwoju rynku pracy w Szwecji? Które zawody będą najbardziej przyszłościowej i zapewnią dobrą pracę bez strachu to, że lada moment zastąpią nas maszyny?

Położna

Bycie położną wymaga ukończenia studiów wyższych oraz uzyskania prawa do wykonywania zawodu. Według raportów na temat zawodów przyszłości szacuje się, że będzie to jeden z najbardziej pożądanych zawodów Szwecji. Do standardowych kompetencji położnej należą rozpoznawanie ciąży, opieka nad kobietą w ciąży, prowadzenie fizjologicznego porodu i połogu czy badanie i opieka nad noworodkiem do 6 tygodnia życia. Raporty wskazują jednak, że w jeszcze większym zakresie istotne okażą się kompetencje takie jak doradztwo dietetyczne w ciąży, edukacja dotycząca przygotowania do zostania rodzicem czy profilaktyka chorób kobiecych.

Nauczyciel wczesnoszkolny

Badania dotyczące przyszłościowych zawodów wskazują również na braki w kadrze nauczycielskiej na etapie wczesnoszkolnych. Będzie to bardzo pożądany zawód, ponieważ na chwilę obecną coraz mniej chętnych decyduje się na wybór takiej ścieżki kariery, a w kraju przykłada się dużą wagę do dobrego kształcenia dzieci już od najmłodszych lat.

Programista

Z pewnością nie jest zaskoczeniem, że do zawodów przyszłości należy zawód programisty. Prawdopodobnie znajduje się on we wszystkich raportach przyszłościowych zawodów w każdym kraju. Z uwagi na dynamiczny rozwój technologii, programiści będą niezbędni na rynku pracy jeszcze przez wiele lat, aby tworzyć coraz to bardziej skomplikowane programy.

Stolarz

Myśląc o zawodach przyszłości masz w głowie zawody związane z opieką medyczną, nauką czy technologią? Jeżeli wydaje Ci się, że w ciągu najbliższych lat tylko takie ścieżki kariery będą pożądane, jesteś w błędzie. Jak wskazuje wiele raportów i przeprowadzonych badań, do jednych z bardziej potrzebnych zawodów będą także należeć te, które wcale nie wymagają wyższego wykształcenia. Szacuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat w Szwecji zacznie brakować osób specjalizujących się w stolarstwie!

Stomatolog

Nie da się jednak ukryć, że w zawodach przyszłości przodują te, które związane są z szeroko pojętą opieką medyczną. Prawdopodobnie jeszcze przez wiele lat ludzie nie będą chcieli poddać się opiece medycznej sterowanej przez roboty. Dlatego też zawody medyczne będą jeszcze długo cieszyć się ogromnym powodzeniem i nie zostaniemy zastąpieni przez roboty. Wynika to z faktu, że szybciej zaufamy drugiemu człowiekowi i powierzymy mu swoje życie, aniżeli zdecydujemy się operację przeprowadzą jedynie przez same maszyny.

Inżynier lądowy

W Szwecji ogromnym powodzeniem mają cieszyć się także specjaliści inżynierii lądowej. Jest to dyscyplina nauk inżynieryjnych i technicznych, która skupia się na kształtowaniu powierzchni Ziemi pod potrzeby życia człowieka. Dotyczy m.in. konstruowania i wznoszenia budowli czy takich konstrukcji jak mosty, drogi i kanały.

Elektryk

Tak samo jak w przypadku specjalistów w dziedzinie stolarstwa, w Szwecji może zabraknąć elektryków. Niewątpliwie jest to dziedzina niezbędna do życia każdego człowieka, stąd tak wielkie zapotrzebowanie w przyszłości. Raporty wskazują niestety, że coraz mniej osób chce specjalizować się w dziedzinie elektryki, a jest to z pewnością zawód przyszłości na szwedzkim rynku pracy.

Ponad 30% przyszłościowych zawodów w Szwecji związanych będzie z takimi branżami jak opieka medyczna, inżynieria, nauczenie czy biznes. Każdy z tych zawodów dotyczy zawodów na poziomie eksperckim, ponieważ przede wszystkim będą potrzebni najlepsi specjaliści w swoim fachu. Jednak wyniki wielu badań dotyczących zawodów przyszłości wskazują, że ponad 60% zawodów, w których ludzie będą specjalizować się w ciągu najbliższych 10-15 lat, jeszcze nawet nie powstała!

Garbage Designer

Z uwagi na rosnącą potrzebę skupienia się na ekologii i dbania o środowisko naturalne, do jednych z zawodów przyszłości należeć ma projektant śmieci. Czym będzie się zajmował? Znajdowaniem nowych zastosowań dla zużytych już materiałów lub przeprojektywaniem całych firm tak, aby ich produkty były łatwe do przetworzenia dla innych.

Digital Death Manager

Mówi się, że w Internecie nic nie znika i wcale nie jesteśmy tacy anonimowi, jak mogłoby się wydawać. Dlatego też szacuje się, że coraz więcej osób będzie chciało rezygnować ze swojego internetowego życia. Jak jednak to zrobić, aby pozbyć się wszystkich dostępnych informacji na nasz temat i nie pozostawić w sieci kompletnie nic o sobie? Tym właśnie zajmować się będzie Manager śmierci cyfrowej, które pomoże zakończyć nasze życie w sieci.

Kwestia dotycząca zawodów przyszłości będzie się z pewnością dynamicznie zmieniać na przestrzeni lat i ciężko stwierdzić, które zawody mają zagwarantowaną dobrą przyszłość. Tak naprawdę o istnieniu większości jeszcze nie mamy pojęcia, a to właśnie one będą dominować na światowym rynku pracy.