Przejdź do treści

Kampanie mailingowe na rynku międzynarodowym

Prowadzisz z sukcesem kampanie mailingowe na lokalnym rynku? To świetnie! Masz podstawy do tego, by wypłynąć na szerokie wody i ruszyć z e-mail marketingiem za granicą. Należy jednak pamiętać o tym, że kampanie mailingowe na rynku międzynarodowym mogą różnić się od tych, które realizujesz na terenie swojego kraju. Musisz zatem odpowiednio dopasować strategię komunikacji marketingowej. Jak to zrobić? O czym trzeba pamiętać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Regulacje prawne

Zanim rozpoczniesz dopasowywanie swoich kampanii mailingowych pod konkretne kraje, zwróć uwagę na bardzo istotny aspekt w postaci regulacji prawnych. Niezwykle ważne jest to, aby Twoje kampanie i wszelkie promocje były zgodne z przepisami panującymi w danym kraju. Zwróć szczególną uwagę na takie aspekty jak: przetwarzanie danych osobowych, zasady dotyczące pozyskiwanie baz danych, polityka dotycząca wykorzystywania ciasteczek oraz kwestie dotyczące możliwości wypisania się z otrzymywania informacji handlowych od Twojej firmy. Zanim przejdziesz do kolejnych kroków dopasowywania kampanii mailingowych na rynkach międzynarodowych, musisz koniecznie zacząć od tego, by Twoje działania były zgodne z prawem!

Język

Chcesz prowadzić kampanie mailingowe za granicą? Oczywistym jest to, że musisz dostosować język komunikacji pod dany kraj. I nie chodzi tylko o to, by w USA stosować język angielski, a w Niemczech niemiecki. Istotne jest także, by dopasować stosowane formy językowe do charakteru danego kraju. W niektórych miejscach lepiej postrzegane będą stosunkowo lekkie i mało formalne komunikaty, a w innych nieco bardziej poważne. W jednym kraju warto stosować bardziej rozbudowane wiadomości, które zawierają storytelling, a w innych krajach bardziej pożądane będą bardzo krótkie i zwięzłe maile. Warto pamiętać również o tym, że nie tylko sam w sobie mail powinien być napisany w odpowiednim języku. Należy zadbać o personalizację pod tym kątem także w przypadku możliwości kontaktu z Tobą czy chociażby przetłumaczenie podstrony dotyczącej wypisania się z otrzymywania takich informacji handlowych.

Zawartość maila

Zawartość wiadomości jest ściśle powiązana z językiem, o którym mowa była przed chwilą. Jednak treść wiadomości to nie tylko słowa. To również wszelkie zdjęcia, grafiki czy filmy, które zostają przesyłane do Twoich odbiorców. Sposób takiej komunikacji może znacząco od siebie odbiegać w różnych częściach świata. Ma na to wpływ lokalny rynek, który przyzwyczaił swoich odbiorców do konkretnego stylu komunikacji. Dlatego tak ważne jest, abyś przez rozpoczęciem takiej zagranicznej kampanii mailingowej zrobił odpowiedni research i przyjrzał się dokładnie sposobom komunikacji w danym kraju oraz zasadom, które są tam regularnie stosowane. Pamiętaj, że nieodpowiednie dostosowanie słów, grafik czy nawet kolorów może nieść odmienny komunikat niż sobie założyłeś i znacząco wpłynąć na postrzeganie Twojej marki w danym kraju.

Grupy klientów

W przypadku kampanii mailingowych w swoim kraju z pewnością dokonujesz odpowiedniego pogrupowania klientów. Jak jednak podejść do takiej segmentacji w przypadku rynków międzynarodowych? Możesz śmiało wykorzystać wiele metod grupowania swoich odbiorców, które stosujesz na rynku lokalnym. A dodatkowo warto zwrócić uwagę także na segmentację z uwagi na miejsce zamieszkania, używany język czy uwarunkowania kulturowe. Dzięki temu dana grupa docelowa będzie otrzymywać tylko spersonalizowane treści, które mają istotne znaczenie właśnie konkretnie dla niej.

Czas promocji

Zarówno w telewizji, jak i w marketingu internetowym ogromną rolę odgrywa czas promocji. W niektórych godzinach jesteś w stanie dotrzeć do większej liczby osób i warto odpowiednio dopasować porę publikacji swoich treści, w tym przypadku – wysyłki maili. Dopasowując dobrze czas komunikacji, jesteś w stanie wpłynąć na większy wskaźnik otwarć swoich maili. Dlatego warto skorzystać z narzędzi, które dostosują czas wysyłki do odpowiedniego momentu strefy czasowej. Takie narzędzia pozwalają także dostosować na podstawie danych historycznych czas wysyłki pod kątem tego, kiedy dana grupa klientów najchętniej otwiera i czyta maile.

Uwarunkowania kulturowe

Planując wszelkiego rodzaju kampanie marketingowe na rynkach międzynarodowych nie można zapomnieć o uwarunkowaniach kulturowych. Będą one oczywiście różnić się w zależności od kraju, ale są niezwykle istotne z uwagi na budowanie pozytywnego wizerunku Twojej marki wśród danej grupy odbiorców. Warto przygotować dobry research kultury danego kraju, aby dobrze dopasować swoje komunikaty czy chociażby nikogo nie urazić przesyłanymi wiadomościami. Czasem jeden komunikat, który Tobie będzie wydawał się jak najbardziej odpowiedni, może być różnie interpretowany w różnych częściach świata, dlatego tak ważne jest, by zadbać o ten aspekt. Warto także w swojej strategii marketingowej uwzględnić wszelkie zwyczaje czy lokalne święta.

Jeżeli chcesz przeprowadzać kampanie mailingowe na rynku międzynarodowym, nie możesz zapomnieć o tym, że cała strategia marketingowa musi być dostosowana pod kątem specyfiki danego rynku. Wszystko musi być dopasowane pod względem sposobu myślenia odbiorców czy sposobów komunikacji, do których są przyzwyczajeni. Z pewnością takie kampanie będą trudniejsze do realizacji za granicą, ponieważ swój lokalny rynek znasz doskonale, a każdy nowy wymaga dobrego zapoznania się z nim. Jeżeli jednak dobrze się do takiej kampanii mailingowej przygotujesz, nic nie stoi na przeszkodzie, byś osiągnął sukces na rynku międzynarodowym.