Przejdź do treści

Jak odnieść sukces w Skandynawii?

Myśląc o założeniu własnej firmy, nie każdy startuje w rodzimym kraju. Niektórzy od razu wypływają na szerokie wody i chcą rozpocząć swoją działalność na rynku zagranicznym. Wiele osób uważa, że doskonałym do tego miejscem jest Skandynawia z uwagi na stosunkowo bezpieczne i proste budowanie biznesu. Zastanawiasz się jednak jak rozwinąć firmę, by odniosła sukces właśnie w krajach nordyckich? Ten artykuł z pewnością rozwieje wiele Twoich wątpliwości i zwróci uwagę na najważniejsze aspekty budowania biznesu, który odniesie sukces w Skandynawii.

Znajomość przepisów prawnych

Jeżeli decydujesz się na budowanie biznesu za granicą, warto zacząć od zaznajomienia się z przepisami prawnymi, które obowiązują w poszczególnych krajach Skandynawskich. Pamiętaj, że to co bezproblemowo funkcjonuje w Polsce, może zupełnie inaczej wyglądać w Norwegii czy Szwecji. Znajomość tamtejszego prawa bez wątpienia należy do jednych z najważniejszych elementów podczas budowania zagranicznego biznesu. Dobrą wiadomością jest to, że regulacje prawne w krajach skandynawskich Skandynawii związane z otwieraniem własnej firmy, generalnie są stosunkowo proste i nie utrudniają pracy. Polak zakładający firmę na terenie któregoś z krajów skandynawskich podlega takich samym zasadom jak obywatele tych krajów. Rozwój zagranicznego biznesu zaczyna się od legalizacji pobytu na terenie wybranego kraju oraz rejestracją spółki w rejestrze handlowym. Jednak cały ten proces przebiega dość sprawnie i nie powoduje większych problemów. W krajach Skandynawskich dbają o to, by biurokracja była możliwie jak najmniej uciążliwa dla osób zakładających własne firmy, co z pewnością stanowi spore ułatwienie. Z pewnością musisz zapoznać się z kwestiami dotyczącymi wysokości podatków, świadczenia urlopowego czy ubezpieczenia zdrowotnego. Przykładowo, do Norwegii przedsiębiorców mogą przyciągać stosunkowo przyjazne przepisy podatkowe. Swego rodzaju norweski ZUS wynosi 11,4% wysokości dochodów. Co w praktyce oznacza to, że jeżeli firma generuje małe dochody, podlegają bardzo niskim obciążeniom podatkowym. A jeżeli nie generuje żadnych przychodów, nie płaci nic.

Instytucje pomocne w rozwoju biznesu

Myśląc o biznesie za granicą, warto zaznajomić się z istniejącymi w danym kraju instytucjami, które mogą okazać się pomocne lub nawet niezbędne w rozwijaniu biznesu. Warto zajrzeć na Portal Promocji Eksportu, by zapoznać się z wykazem zagranicznych biur handlowych. Co jeszcze? Urząd Patentowo-Rejestrowy czy Urząd Rejestracji Przedsiębiorstw. Warto także zapoznać się ze szwedzką platformą crowdfundingową FundedByMe, która może być świetnym rozwiązaniem dla startupów. Szwedzi bardzo doceniają polskie projekty i widzą w nich duży potencjał, więc z pewnością można lepiej przyjrzeć się takiemu rozwiązaniu.

Otwartość na inną kulturę

Zakładanie własnego biznesu w Skandynawii wiąże się również z ewentualną pracą w międzynarodowych zespołach i funkcjonowaniem w zupełnie innym środowisku niż rodzimy kraj. Dlatego równie ważna jest otwartość na inną kulturę i dostosowanie działalności swojego biznesu do danego społeczeństwa. Jeżeli w swojej firmie masz zamiar zatrudniać pracowników, warto zaznajomić się z tematem pracy w wielokulturowym zespole i wyzwaniami, które mogą na Ciebie czekać w takiej sytuacji. A jeżeli planujesz otworzyć swój biznes akurat w Szwecji, warto poznać szwedzką kulturę pracy i przygotować się do funkcjonowania w nowym środowisku.

Branże sukcesu w Skandynawii

Dobry pomysł na biznes to podstawa sukcesu w każdym kraju. Jednak, aby ten sukces odnieść szczególnie w krajach Nordyckich, nad jakimi branżami warto się zastanowić? Rynek większości krajów Skandynawskich bez wątpienia zawsze z ogromnym zainteresowaniem przyjmie polskie technologie hi-tech, software, Internet of Things czy usługi programistyczne. Jednak poza branżami stricte technologicznymi, na pewno na duży sukces mają szanse biznesy związane z ochroną środowiska czy ekologiczną żywnością, która we wszystkich krajach Skandynawii cieszy się sporą popularnością. Co jeszcze? Bardzo wielu Polaków stawia także na biznesy w branży budowlanej lub sprzątającej.

Rozwój biznesu za granicą wymaga wielu czynności, które realizuje się w rodzimym kraju. Utrudnienie stanowi jednak konieczność poznania charakterystyki poszczególnych krajów skandynawskiego rynku i jak najlepsze dostosowanie się do nowego środowiska, innych wymagań konsumenckich czy chociażby odmiennych przepisów prawnych. Nie jest to jednak niemożliwe i wielu Polaków prowadzi w Skandynawii swoje biznesu z ogromnym sukcesem!