Przejdź do treści

Reklama na rynkach zagranicznych

Każdy z nas wie, że prowadzenie biznesu bez reklamy jest niemożliwe. Musimy w jakiś sposób dotrzeć do klientów, dać się poznać i zaprezentować im produkty lub usługi firmy. A co w przypadku, gdy Twoja działalność jest na etapie wchodzenia na nowe zagraniczne rynki? Jak dotrzeć do klientów, którzy różnią się pod kątem kulturowym i społecznym? Co należy wiedzieć o konkurencji czy przepisach prawnych w innym kraju? Jeżeli nie wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę w przypadku reklamy na rynkach zagraniczny, ten tekst pomoże Ci znaleźć odpowiedzi na wiele pytań!

Zadbaj o dobre tłumaczenie

Reklama na rynkach zagranicznych wiąże się przede wszystkim z innych językiem wszystkich komunikatów i materiałów marketingowych. Pamiętaj jednak, że nie wystarczy po prostu przetłumaczyć polskich materiałów na język danego kraju. A już bez wątpienia nigdy nie tłumacz niczego słowo w słowo! Dlaczego? Wszystkie slogany reklamowe czy opisy na stronie i w sklepie internetowym muszą nie tylko być przetłumaczone na inny język, ale również odpowiednio dostosowane do kultury danego kraju. Jest to niezwykle ważne, ponieważ kontekst danej reklamy może być zupełnie inaczej odebrany w różnych krajach i dlatego warto wcześniej przeprowadzić szczegółowy research. Warto też zlecić tłumaczenia osobom, które mają jakieś doświadczenie w copywritingu oraz znają kulturę kraju, który leży w zakresie Twoich biznesowych zainteresowań.

Cechy reklamy w różnych krajach

Tworząc reklamę na rynek zagraniczny warto zainteresować się kulturą danego kraju i sprawdzić, co się sprawdza akurat na danym obszarze. Przykładowo w Niemczech reklama powinna opierać się na takich aspektach jak: racjonalność, sztywny opis produktu, jasny i wyraźny język, zwięzła informacja czy brak charakterystycznych symboli. Z kolei we Francji warto postawić na innowacyjność, styl teatralny, nastawienie na indywidualizm i częste stosowanie metafor. W Anglii za to sprawdzi się ironia, częste porównania, prezentowanie wysokiego standardu życia czy historie z życia wzięte z udziałem produktu. A co z innymi kontynentami? Przykładowo w Japonii sprawdzą się reklamy pełne prostoty, spokoju, grzeczności, wartości rodzinnych czy prezentowanie uprzyjemniania czasu klientom. W Ameryce z kolei warto skupić się na emocjonalności, bezpośredniej komunikacji, agresywnych porównaniach czy humorze. W każdym kraju sprawdzą się zupełnie inne reklamy, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do całego procesu promocji za granicą.

SEO w zagranicznych wyszukiwarkach

Ze względu na ogrom treści w Internecie, niezwykle istotne jest odpowiednie pozycjonowanie w wyszukiwarkach, tak aby potencjalni klienci mogli łatwiej trafić na Twoją stronę. Pamiętaj jednak, że SEO nakierowane na pozyskanie nowego klienta zagranicznego prowadzi się w odpowiedniej wersji wyszukiwarki w zależności od kraju. Późniejsze wyniki strony również monitoruje się z perspektywy wyszukiwarek zagranicznych. Dlatego tak ważne jest przygotowanie strony w odpowiedniej wersji językowej, aby Google lepiej weryfikowało treści i wysoko oceniało Twoją domenę. Warto pamiętać o SEO szczególnie, gdy prowadzisz biznes związany z konkretną lokalizacją (np. hotele czy ośrodki wypoczynkowe) i potencjalni klienci będą szukać informacji w Internecie. Odpowiednie pozycjonowanie w wyszukiwarkach odgrywa również istotną rolę w krajach, gdzie odległości między miastami są większe (np. kraje skandynawskie) lub z uwagi na uwarunkowania geopolityczne (np. podział na landy w Niemczech).

Wykorzystaj lokalnych influencerów

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się influencer marketing. Dlaczego? Influencerzy mają bardzo duże zasięgi oraz są darzeni zaufaniem przez swoich odbiorców. Współpraca z najpopularniejszymi użytkownikami mediów społecznościowych może okazać się doskonałą formą promocji. Warto zatem poświęcić trochę czasu na research i przyjrzeć się influencerom, którzy są szczególnie popularni w kraju, w których chcesz się promować i prowadzić biznes. Kampanie z udziałem znanych influencerów cieszą się ogromną popularnością wśród społeczności regularnie korzystającej z social mediów.

Dopasuj strategię wizualną do kraju

Pracując nad kampanią reklamową na rynku zagranicznym nie można także zapomnieć o symbolice kolorów! Należy pamiętać, że ten sam kolor w różnych krajach może być kojarzony z zupełnie różnymi rzeczami. Dlatego konieczny jest dobry research, aby nie urazić odbiorców danego kraju i odpowiednio dopasować strategię wizualną. Przykładowo kolor biały w Anglii symbolizuje czystość i świętość, w Indiach zabawę i harmonię, a w Chinach żałobę. Fiolet w Anglii oznacza królewskość, we Francji wolność i pokój, a już w Indiach wielkie nieszczęście. Takie same różnice są w przypadku czerwieni, która w wielu krajach kojarzona jest z miłością lub niebezpieczeństwem, a w Egipcie ze śmiercią. Również kolor żółty jest odmiennie rozumiany w różnych krajach. W USA symbolizować będzie radość i nadzieję, w Chinach bogactwo i władzę, w Indiach świętowanie, a już w Egipcie żałobę. Jeżeli nie pozna się dokładnie symboliki kolorów w różnych krajach, można wręcz sobie zaszkodzić, a reklama nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Reklama na rynkach zagranicznych jest o tyle skomplikowanym procesem, że wymaga dobrego poznania kultury i zwyczajów danego kraju. Jeżeli firma nie przygotuje się odpowiednio do całego procesu promocji za granicą, może nie tylko nie odnieść zamierzonych celów, ale wręcz sobie zaszkodzić i zniechęcić potencjalnych klientów do swojej marki.