Przejdź do treści

Dlaczego warto pomyśleć o biznesie za granicą?

Kiedy myślisz o założeniu własnego biznesu, prawdopodobnie widzisz w wyobraźni, jak podbijasz polski rynek. Mało osób bierze pod uwagę założenie firmy za granicą, gdzie możliwości rozwoju są często szersze, a formalności mogą paradoksalnie okazać się o wiele łatwiejsze do okiełznania. Jeśli zależy ci na szybkim zwiększeniu dochodów i dotarciu do klientów na rynku światowym, jest wiele powodów, dla których warto pomyśleć o biznesie poza granicami naszego kraju.

Polska kultura na rynku globalnym

Większość państw na świecie coraz bardziej docenia obce kultury i świeże spojrzenie na biznes. Twoja branża determinuje, w jaki sposób możesz zaistnieć na rynku światowym. Jeśli tworzysz produkty, które da się połączyć z polską kulturą, będzie to na pewno dużym atutem na rynkach, gdzie klienci są otwarci na próbowanie wielu dotąd nieznanych rzeczy. Także usługi charakterystyczne dla rodzinnego kraju mogą okazać się czymś luksusowym lub pożądanym w konkretnej niszy.

Ze względu na łatwość przekraczania granic warto pamiętać również o rodakach, którzy od dawna mieszkają za granicą. To oni mogą stać się twoimi najważniejszymi klientami, jeśli wybierzesz branżę wypełniającą lukę po produktach lub usługach, których brakuje Polakom na emigracji.

Rozwój to siła napędowa każdego biznesu

Niektóre pomysły łatwiej zrealizować za granicą ze względu na inny styl życia mieszkańców, który ma wpływ na wybory konsumenckie. Możliwe, że masz pomysł na produkt, który w Polsce nie spotka się jeszcze ze zbyt dużym entuzjazmem. Powody takiej sytuacji mogą być różne, na pewno zweryfikuje je badanie rynku. Jednak gdy okazuje się, że rodzinny kraj nie pozwala ci wyrazić swojej kreatywności i wdrożyć w życie biznesplanu, świat stoi otworem.

Doświadczenie zdobyte podczas rozwijania biznesu za granicą pozwoli ci też rozszerzyć w odpowiednim momencie działalność na rynek rodzinny.

To się opłaca!

Otworzenie się na rynek globalny to przede wszystkim korzyści finansowe. Zarabianie w mocniejszej walucie przynosi o wiele większe zyski, co w dłuższej perspektywie wpływa na możliwości inwestycyjne i dalszy rozwój twojej firmy.

Większość dużych firm, które mogą pochwalić się bardzo dużymi zyskami działa zarówno w swoim kraju, jak i za granicą. Jeśli też masz wysokie aspiracje finansowe, zaangażowanie się w rynek zagraniczny ma szansę przynieść ci oczekiwane dochody.

Prowadzenie firmy w różnych zakątkach globu w czasach, gdzie granice nie są już znaczącym problemem, a do tego możemy się komunikować z dowolną osobą na świecie w każdej chwili, to nie tylko pomysł na rozwój, ale także na owocny początek nowej działalności. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, by podjąć najlepszą decyzję. Jeśli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem, analizuj, pytaj, twórz plan i działaj, świat czeka na Ciebie.