Przejdź do treści

Dlaczego potrzebujemy pomocy, by sprawnie wejść na rynek międzynarodowy?

Planujesz wejść na rynek zagraniczny? Możliwe, że pierwszą myślą, jaka przeszła Ci przez głowę, było to, że doskonale poradzisz sobie sam na każdym etapie nowego przedsięwzięcia. Niestety podczas realizacji celu może okazać się, że popełnisz szereg błędów, które wpłyną negatywnie na Twoją firmę i zniechęcisz się do wejścia na rynek międzynarodowy.

Gdy planujesz tak duże przedsięwzięcie, jakim jest ekspansja na rynek zagraniczny, zazwyczaj będziesz potrzebował pomocy na wielu płaszczyznach. Proszenie o pomoc i korzystanie z usług ekspertów w danej dziedzinie nie umniejsza ani Tobie, ani Twojemu sukcesowi, do którego aspirujesz. To działanie, które świadczy o odpowiedzialności i przemyślanych działaniach, skoncentrowanych wokół osiągnięcia założonego celu.

Dlaczego pomoc ekspertów jest niezbędna?

Eksperci od różnych aspektów związanych z biznesem na rynkach zagranicznych, działają na wielu polach. Możesz potrzebować ich pomocy z różnych względów, co jest w pełni normalne, ponieważ nikt nie zna się na wszystkim jednocześnie. Poznaj obszary, które najczęściej wymagają wsparcia doradców i ekspertów.

Różnice kulturowe

Często ten aspekt wydaje się błahostką, która nie zaważy na finalizacji transakcji lub formie stosunków biznesowych. To jednak myślenie życzeniowe, które ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Kultura determinuje wiele wzorców i nasze postrzeganie rzeczywistości, to od tego w jakiej kulturze jesteś wychowany zależy, jakie wartości są dla Ciebie najistotniejsze, w jaki sposób je realizujesz, a także, jak zachowujesz się w codziennych sytuacjach.

Kultura biznesowa różni się w zależności od kraju, tak samo jak podejście do prowadzenia firmy i zarabiania. Warto znać różnice kulturowe, które mogą wpłynąć na relacje biznesowe. Dobrze wiedzieć, jakich zachowań unikać, a jakie będą pożądane na interesujących Cię rynkach.

Język

Bariera językowa może zaważyć na powodzeniu Twojego biznesu. Język angielski to podstawa w dzisiejszym świecie, ale czasami warto znać również podstawowy język mieszkańców kraju, w którym chcesz sprzedawać. Nawet jeśli nie będziesz posługiwał się płynnie na przykład językiem szwedzkim, to podstawowe zwroty i osiągnięcie poziomu komunikatywnego nie jest już takie trudne, a na pewno przysparza sympatii, dodaje powagi, a także pokazuje Twoje zaangażowanie.

W wielu momentach może przydać się również pomoc tłumacza i ekspertów od języka interesującego Cię kraju. Pamiętaj, że znajomość angielskiego jest kluczowa, ale nie załatwia wszystkiego.

Zmiany w funkcjonowaniu zespołu

Wejście na rynek międzynarodowy będzie wiązało się również z przeorganizowaniem pracy Twojego zespołu lub zatrudnieniem dodatkowych osób, które zajmą się nowymi obszarami działania. Warto zorganizować dla swoich pracowników szkolenia, które zapoznają ich ze specyfiką nowego rynku i pomogą się wdrożyć. 

Jak widzisz wejście na rynek zagraniczny wcale nie jest łatwym przedsięwzięciem, jednak zazwyczaj przynosi dużo satysfakcji i wiele korzyści finansowych. Żeby zmaksymalizować swoje szanse, śmiało korzystaj z pomocy ekspertów i szkoleń, które pomogą wejść Twojej firmie na wyższy poziom. Im szybciej dowiesz się, jakich błędów unikać, tym lepiej dla Ciebie i Twojego biznesu.