Przejdź do treści

Co nas łączy, a co nas dzieli? Perspektywy biznesowe pomiędzy Szwedami a Polakami

Sytuacja związana z dynamicznymi przemianami na płaszczyźnie ekonomicznej, biznesowej oraz kulturowej zmusza nas do przyjrzenia się wielu aspektom, które dotyczą stosunków biznesowych pomiędzy Polakami i Szwedami.

 Znalezienie wspólnych obszarów biznesowych, które są poparte dbałością o te same wartości i chęcią kreowania przyszłości w podobnym kierunku, to podstawa udanych kontaktów międzynarodowych.

Ekologia

 Na sam początek gorący temat, który jest podstawą odpowiedzialnego biznesu. Wyzwania związane ze środowiskiem dotyczą nas wszystkich, a działania przedsiębiorstw powinny być ukierunkowane na rozwiązania, które przyczyniają się do zapobiegania degradacji środowiska naturalnego.

 Szwecja może pochwalić się w tym obszarze wieloma sukcesami, co daje Polakom, jak i innym europejskim krajom, wielkie pole do inspiracji. Co my możemy zaoferować Szwedom w kontekście ekologii? Polska jest doskonałym krajem na inwestycję w odnawialne źródła energii i technologie, które mogą pomóc w walce z obecnymi wyzwaniami. Szwecja może być dla Polski tym krajem, który dzięki swoim inwestycjom nie tylko zwiększy poziom świadomości w tym temacie, ale przede wszystkim wprowadzi praktyczne rozwiązania, które uczynią polski biznes bardziej zielonym.

Lokalizm

Zwrot w stronę lokalizmu jest obserwowany w Szwecji od dość dawna, stawianie na mniej znane produkty od przedsiębiorców, którzy kierują się sercem w doborze każdego pojedynczego składnika lub tworzenia receptury, to dla Szwedów powód do dumy.

Jednak Szwecja nie zamyka się wyłącznie na lokalne produkty ze swoim regionów. Szwedzcy przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę, że tak duża mniejszość Polaków, którzy bytują na ich terenach to powód, by inwestować także w lokalne marki właśnie z Polski.

Te wszystkie zależności dają Polsce i Szwecji wielkie pole do współpracy, gdzie oba kraje mogą wymieniać się lokalnymi produktami, a także zadbać o wyeksponowanie tych produktów, które są wizytówką każdej z kultur.

Przedsiębiorczość kobiet

Polityka krajów zaangażowanych w dbałość o prawa kobiet i wyrównywanie szans na rynku pracy to ważny temat, zarówno dla Polski, jak i Szwecji. W Szwecji bardzo dużą wagę przywiązuje się do równouprawnienia w firmach i parytetu płci. O ile w Polsce nadal kobiety nie są aż tak często obsadzane na najwyższych stanowiskach, to na pewno nie brakuje im przedsiębiorczości. Świadczy to o zmianie tendencji na bardziej równościową, co będzie atutem dla Szwedzkich inwestorów.

Według raportu Mastercard Index of Women Enterpeneurs Polki są w czołówce najbardziej przedsiębiorczych kobiet na świecie. Nasza narodowa elastyczność i umiejętność odnalezienia się w każdych warunkach bardzo popłaca, a w Polkach wyzwala duże pokłady przedsiębiorczości, co jest nad wyraz korzystne w stosunkach ze Szwedami.

Perspektywy biznesowe pomiędzy naszymi krajami mimo niektórych niuansów są naprawdę ogromne, szczególnie kuszące wydają się te obszary, które promują lokalizm, odpowiedzialne podejście do biznesu, ekologii i równości. Produkty i usługi związane z tymi obszarami mają wielkie szanse na rynku szwedzkim, o ile zadbamy, by kontakty z wybranymi firmami odpowiadały potencjalnym partnerom i odbywały się w zrozumieniu, a także poszanowaniu ich wartości oraz priorytetów.