Przejdź do treści

Co lubią Szwedzi? Konsumpcja w krajach skandynawskich

Docieranie do grup konkretnych konsumentów wiąże się z uwzględnieniem ich preferencji i stylu konsumpcji. W zależności od tego, jaki rynek nas interesuje będziemy musieli zróżnicować komunikację skierowaną do klientów. Szwedzi są specyficzną grupą konsumentów, którzy inwestują w produkty i usługi kierując się odrobinę innymi kryteriami niż Polacy.

Konsumpcja w krajach skandynawskich jest o wiele bardziej przemyślana, a ze względu na różnice ekonomiczne Szwedzi mogą sobie pozwolić na bardziej odpowiedzialne kupowanie, zgodne z ich wartościami i orientacjami światopoglądowymi. Jak zatem kupują Szwedzi?

Innowacja to podstawa

Szwedzi kochają innowacyjne rozwiązania, które wykorzystują nowe technologie i są wyrazem niespotykanej kreatywności. Przykładem może być lubiana szwedzka marka Zilenzio, która produkuje rzeczy mające właściwości akustyczne m.in meble. Ze względu na uwielbienie Szwedów do tego typu projektów, na ich rynku odnajdzie się większość biznesów, które mają do zaoferowania coś zupełnie nowego. Szwedzi doceniają prekursorów, wizjonerów i odważnych przedsiębiorców, którzy chcą być pierwsi we wprowadzaniu nowości do każdej branży.

Równość, szacunek, inkluzyjność

Szwedzi są narodem niesamowicie tolerancyjnym, który zwraca bardzo dużą uwagę na zmiany obyczajowe. Ze względu na wysoko rozwiniętą empatię i poczucie, że każdy człowiek jest równy, zwracają dużą uwagę na komunikację marek. Dla Szwedów ważne jest używanie języka włączające w komunikacji, kierowanie się szacunkiem i tolerancją. Mile widziane są symbole i odniesienia w komunikacji marek, które podkreślają swoje wsparcie dla mniejszości seksualnych lub etnicznych. Ze względu na przywiązanie Szwecji do równości warto zwrócić uwagę również na wizualną stronę komunikacji marketingowej. Ważne, by nie powielała ona stereotypów dotyczących na przykład ról płciowych.

Jakość nie ilość

Szwedzcy konsumenci zwracają uwagę na jakość zakupionych produktów. Biznesy, które cechuje nieprzeciętnie wysoka jakość produktów i usług są doceniane wśród konsumentów ze Szwecji. Dzieje się tak dlatego, że Szwecja jest w dużej części krajem minimalistów, osób idących w stronę trendów, ale zwracających jednocześnie uwagę na ich żywotność. Szwedzi robią zakupy przemyślane, dopasowane do swoich potrzeb i stylu życia. Wolą kupić mniej produktów za wyższą cenę i cieszyć się nimi przed długi czas. Wiąże się to przede wszystkim z ich możliwościami ekonomicznymi i zwrotem w stronę wartości, gdzie poszanowanie dla ekologii i praw pracowników jest skorelowane z życiową odpowiedzialnością i poczuciem obowiązku.

Patrząc na to, jak kupują Szwedzi trzeba uwzględnić powyższe czynniki, które są podstawą ich decyzji zakupowych. Żeby dobrze analizować rynek szwedzkiego konsumenta, niezbędne jest śledzenie aktualnych trendów, zarówno w marketingu, jak i społeczeństwie, ponieważ to obszar, który wywiera ogromny wpływ na decyzje zakupowe Szwedów.