Przejdź do treści

Własna firma na emigracji

Emigracja może, ale nie musi wiązać się z pracą na etacie. Wyjazd do Szwecji to świetna okazja, by otworzyć na miejscu swój biznes, wspierając się wiedzą i doświadczeniem zdobytym w Polsce.

Kiedy jest najlepszy moment na otworzenie biznesu w Szwecji i jak wygląda prowadzenie działalności? Żeby dobrze odpowiedź szczególnie na pierwsze pytanie trzeba przeanalizować wiele możliwości i odkryć to, co może być dla Szwedów atrakcyjnym produktem lub usługą. 

Umiejętności, talenty, wykształcenie

Przed założeniem biznesu w Szwecji warto zastanowić się nad swoimi kompetencjami i poddać je wnikliwej analizie. Bardzo możliwe, że wykształcenie uzyskane w Polsce będzie dla Szwedów atrakcyjne ze względu na swoją specyfikę lub jest to kierunek deficytowy na rynku szwedzkim. Jeśli posiadamy wykształcenie, ale też ukończone kursy i certyfikaty, czas zastanowić się nad tym, jak przekuć to wszystko w biznes.

Szwedzi bardzo cenią umiejętności techniczne, związane z nowymi technologiami ale też typowo rzemieślnicze, które często są na ich deficytowe na rynku. Jeśli ktoś posiada tego typu kompetencje, ma dużą szansę na wykorzystanie ich w dobrze prosperującym biznesie.

Talenty i umiejętności wrodzone

Oprócz wykształcenia, w biznesie zawsze liczą się konkretne cechy osobowości, które są od nas niezależne. W zależności od tego, jaka jest nasza konstrukcja psychiczna, nadajemy się do prowadzenia działalności o różnym charakterze. Przed założeniem biznesu można zrobić sobie test Gallupa lub wykonać innego rodzaju testy oferowane najczęściej przez psychologów. Poznanie swoich umiejętności i wrodzonych predyspozycji daje doskonałą informację zwrotną o tym, w jakim biznesie odnajdziemy się najlepiej, jakiego wsparcia potrzebujemy, które obszary będą dla nas proste w zarządzaniu, a do których lepiej zatrudnić dodatkowe osoby.

Różnice kulturowe jako atut

Zakładanie biznesu na emigracji jest doskonałym pomysłem dla osób, które chcą pokazać, że różnice kulturowe częściej nas łączą niż dzielą. Biznes w Szwecji prowadzony przez osobę z Polski może wnieść do świata przedsiębiorców zupełnie nową perspektywę i zwrócić uwagę na aspekty, które ze względu na niską reprezentację obcokrajowców nie zostały do tej pory odpowiednio wyeksponowane.

Mimo różnic, trzeba jednak zwrócić uwagę na trendy i kierunek kulturowy, w którym podąża Szwecja. Pokazanie polskiej kultury na arenie międzynarodowej zawsze powinno być pozytywnym doświadczeniem dla obu stron i pokazywać możliwości, jakie daje odpowiedzialne prowadzenie biznesu przez osobę z Polski. 

Podatki? Nie takie straszne

W Szwecji system podatkowy znacząco różni się od naszego, również sprawy administracyjne związane z założeniem firmy mają odrobinę odmienny charakter. Jednak dużym plusem jest w Szwecji to, że przy zakładaniu firmy urzędy są bardzo pomocne, a podatki dla początkujących przedsiębiorców nie są tak duże jak w Polsce.

Zakładając biznes w Szwecji trzeba pamiętać o wykorzystaniu swojego wykształcenia, talentów i wychowania w polskiej kulturze, co łatwo przekuć w swój atut.