Przejdź do treści

Jak nauczyć skutecznie nauczyć się szwedzkiego?

Chcesz się nauczyć języka szwedzkiego i nie wiesz od czego zacząć? Jak każdy język, również szwedzki przysparza na samym początku parę wyzwań nowym uczniom. Jednak skuteczna nauka szwedzkiego jest możliwa, jeśli będziesz pamiętał o kilku ważnych wskazówkach, które sprawią, że szybciej zauważysz efekty. 

Znajdź swoje flow

Najszybciej uczymy się rzeczy, które są ciekawe i potrafią nas wręcz zahipnotyzować. Nauka języków obcych też może Cię zafascynować, wszystko zależy od podejścia. Spróbuj poczytać o Szwecji, kulturze, życiu, poczuj klimat tego kraju i zacznij naukę od tematów, które Cię interesują.

Jak to pogodzić z nauką podstaw? W każdym języku podstawy oscylują wokół podobnych tematów, ale rozbudzanie ciekawości polega na własnych poszukiwaniach. Oprócz podstawowych słówek, których uczysz się w danym momencie znajdź kilka odnoszących się do wybranego tematu. Nauka od razu będzie przyjemniejsza.

Pamiętaj o słuchaniu

Oprócz czytania poradników, słówek i tekstów po szwedzku bardzo ważne jest słuchanie. Szwedzi wypowiadają wiele słów zupełnie inaczej niż sugeruje pisownia, co może być wyzwaniem dla osób początkujących. Żeby uniknąć podstawowych błędów zawsze sprawdzaj wymowę danego słowa lub całych zdań. Sprawi to, że o wiele łatwiej będzie Ci zapamiętać słówka, ale też od razu będziesz je poprawnie wymawiał. 

Innym sposobem jest oglądanie seriali po szwedzku, nawet na popularnych serwisach typu Netflix znajdziesz kilka produkcji ze Szwecji. Są to np: GÖSTA, Kalifat czy Ruchome Piaski.

Rób codziennie proste ćwiczenia językowe 

Jeśli chcesz szybko przyswoić język szwedzki staraj się o nim pamiętać jak najczęściej. W ciągu dnia poświęcaj zawsze kilka minut, by pomyśleć i poczytać o prostych rzeczach w tym języku. Wydaje Ci się to dziwne? Myślenie po szwedzku, a najlepiej wypowiadanie na głos wielu słów to świetna okazja, by utrwalać język.

Jesz śniadanie? Spróbuj nazwać po szwedzku to, co masz na talerzu, a do tego ułożyć w głowie prosty dialog z osobą, którą Ci towarzyszy. Jesteś w biurze? Zastanów się, jak brzmiałaby krótka rozmowa na powitanie po szwedzku. Postaraj się znaleźć jak najwięcej sytuacji tego typu i codziennie ćwicz język, nie tylko podczas zaplanowanych lekcji.

Znajdź najlepszy czas na naukę

Języki nie są łatwe do przyswojenia dla każdego. Jeśli zależy Ci na szybkiej nauce szwedzkiego zadbaj o swoje otoczenie i samego siebie. To bardzo ważne, żebyś podejmował naukę wtedy, gdy jesteś zmotywowany i wypoczęty. Gdy nauka języka zaczyna kojarzyć się z przykrym obowiązkiem ponad siły trudno oczekiwać pożądanych rezultatów.

Znajdź najlepszy kurs lub lekcje indywidualne

W nauce szwedzkiego ważne jest, by mieć wokół siebie odpowiednich ludzi, którzy pomogą Ci w trudnościach, określą kierunek działania i sami będą doskonale znali język.

Również u nas możesz wykupić kursy języka szwedzkiego dla siebie i swojego zespołu. Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Nasza oferta jest skonstruowana tak, by uczyć szwedzkiego wszystkie osoby, które chcą podjąć działania biznesowe ze Szwedami i swobodnie porozumiewać się podczas kontaktów międzynarodowych.

Jeśli masz chęci i motywację, by nauczyć się szwedzkiego wiemy, że Ci się uda. To wspaniały język, którego nauka wymaga jednak pracy i odrobiny wysiłku, jednak satysfakcja z wypracowanych efektów jest bezcenna.