Przejdź do treści

Jak zdobyć szwedzki rynek? Wykorzystaj design thinking

Chcesz rozpocząć biznes w Szwecji i dotrzeć do realnych potrzeb klientów? Na rynku jest bardzo dużo metod i sposobów pracy, które w tym pomagają. Jedną z nich, która zdobywa coraz większą popularność i przynosi bardzo dobre rezultaty jest design thinking. 

Design thinking w biznesie?

 Wykorzystanie tej metody w biznesie polega na tym, by jak najlepiej określić potrzeby klientów dzięki dokładnej analizie ich potrzeb. Cały proces składa się najczęściej z 5 etapów, gdzie zespoły projektowe dokładnie analizują wszystkie czynniki, które są istotne podczas tworzenia usług i produktów odpowiadających na potrzeby klientów. Pierwszy etap polega na tym, by dostrzec perspektywę klienta i zrozumieć jego potrzeby. Następnym krokiem jest podsumowanie zebranych informacji, co pozwala określić realne potrzeby klienta. Trzeci etap to generowanie pomysłów i pozwala przejść do kolejnego, gdzie zespół tworzy prototypy, które w ostatnim etapie są wykorzystywane do testowania w prawdziwym środowisku klienta.

Design thinking, dlaczego warto?

Praca z wykorzystaniem metody design thinking to nie aż tak nowy pomysł, jak twierdzą niektórzy. Założenia tej metody powstały na Uniwersytecie Stanforda, tamtejsi naukowcy wykorzystywali ją już w latach 80 i 90 XX wieku.

Ze względu na wiele ulepszeń, które miały miejsce od tamtego czasu, dzisiaj wykorzystanie design thinking pozwala na zwiększenie zysków swojej firmy lub gdy ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę z biznesem, wejście na rynek z bardzo dokładnym i sprawdzonym planem.

Stosowanie design thinking może wydawać się dość skomplikowane, jednak etap pracy nad projektem jest wart późniejszych wyników.

Szwedzi lubią rzeczy szyte na miarę

Tworzenie usług i produktów przy wykorzystaniu design thinking doskonale pasuje do rynku szwedzkiego, ponieważ jest on nastawiony na innowacyjne rozwiązania i odpowiadania na realne ale też indywidualne potrzeby klientów.

Szwedzi cenią sobie dokładność i dopasowanie produktów oraz usług do ich potrzeb. Ze względu na dużą świadomość, jak konsumpcja wpływa na środowisko i jakie problemy społeczne generuje, szwedzi chcą kupować te rzeczy, które naprawdę są im potrzebne. 

Wykorzystując design thinking w biznesie masz okazję trafić do szwedzkich klientów ze swoim produktem wpasowując się w ich potrzeby.

Szwedzcy klienci oprócz samej przydatności produktów cenią sobie ich jakość i design. Projektowanie swojej oferty przy pomocy design thinking da Ci możliwość określenia, jakie produkty podobają się klientom, co jest dla nich najważniejsze, jaki mają stosunek do jakości proponowanych rozwiązań i różnych niuansów, na które często nie zwracamy uwagi. To też możliwość dotarcia do potrzeb związanych ze specyfiką Szwedów, którzy ze względu na odrobinę inną kulturę i dysponowanie odmiennymi budżetami niż Polacy mają odmienne oczekiwania, co do kupowanych produktów i usług.

Jeśli potrzebujesz innowacyjnych i skutecznych rozwiązań, które wspierają tworzenie nowoczesnych usług i produktów pomyśl o design thinking jak o procesie, który mimo wymagającej realizacji może być najlepszym rozwiązaniem dla Twojego biznesu.