Przejdź do treści

W jakich branżach można znaleźć pracę w Szwecji?

Zastanawiasz się nad pracą w Szwecji? Dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, żeby znaleźć zatrudnienie na szwedzkim rynku pracy. Niektóre możliwości wiążą się z koniecznością spełnienia określonych warunków związanych z wykształceniem lub znajomością języka. 

Branża medyczna

Szwecja to doskonały kraj dla osób, które posiadają wykształcenie związane z medycyną. Cały czas na rynku szwedzkim są poszukiwani lekarze prawie każdej specjalizacji, ratownicy medyczni, pielęgniarki. W Szwecji zatrudnienie w sektorze medycznym wiąże się z dużym szacunkiem społecznym i możliwością szybkiego awansu, ale też atrakcyjnym wynagrodzeniem od samego początku zatrudnienia. Ważna jest jednak znajomość języka szwedzkiego i zadbanie o odpowiednie dokumenty, czyli przetłumaczenie dyplomów i wszystkich potrzebnych certyfikatów oraz uprawnień.

Branża IT

Kraje skandynawskie aspirują do bycia pionierami w branżach związanych z technologią. Wciąż brakuje im doświadczonych lub szybko uczących się programistów oraz testerów oprogramowania, zarówno zajmujących się testowaniem manualnym, jak i automatycznym. Szwedzi zazwyczaj oczekują od programistów potwierdzenia umiejętności stosownym wykształceniem, jednak nie jest to jedyna droga do znalezienia pracy w tych obszarach. Firmy często zapraszają pracowników na rozmowy kwalifikacyjne, gdzie muszą oni rozwiązać konkretny problem programistyczny pisząc działające i gotowe rozwiązanie. To szansa dla samouków i osób w trakcie zdobywania wykształcenia. Branża IT jest na tyle elastyczna, że posiadanie umiejętności niekoniecznie popartych formalnym wykształceniem również daje możliwość zatrudnienia.

Nie tylko programowanie

W branży IT bardzo ważne staje się również umiejętne zarządzanie zespołem i odpowiednie podejście do zarządzania ludźmi. Osoby znające zasady pracy w Scrumie lub Kanbanie mogą liczyć na stanowiska liderskie i spełniać się w pomaganiu programistom w jak najlepszym funkcjonowaniu.

Branża budowlana

Bardzo wiele osób wyjeżdża do Szwecji, żeby pracować przy różnego rodzaju budowach. To dobra opcja dla fachowców bez wykształcenia wyższego. W Szwecji tego typu praca pozwala na satysfakcjonujące zarobki, a często także zakwaterowanie w pierwszych miesiącach po przyjeździe.

Sektor budowlany jest jednak bardzo szeroki i ma w swojej ofercie pracę również dla inżynierów i osób zarządzających różnymi projektami. To szansa dla zdolnych i wykształconych osób, które chcą pracować w Szwecji, a w przyszłości może założyć również własne firmy.

Rolnictwo

Jeśli nie wiesz, czy praca w Szwecji jest dla Ciebie lub dopiero wchodzisz na rynek pracy, możesz skorzystać z ofert prac sezonowych. Większość z nich to prace związane z rolnictwem, zbieractwem warzyw, owoców lub doglądaniem różnego rodzaju upraw. Praca sezonowa w Szwecji może być świetnym fundamentem do podjęcia dalszych działań zawodowych i spróbowania szczęścia w innych branżach. To często wybierana opcja na start wśród osób, które dopiero szukają swojej życiowej drogi.

Szwecja oferuje bardzo dużo możliwości związanych z pracą zarobkową. Często wyjazd do pracy jest bodźcem do założenia własnego biznesu i rozwinięcia się w tych obszarach, które stają się dla danej osoby interesujące. Warto próbować szukać pracy związanej z posiadanymi kompetencjami i wykształceniem, jednak trzeba pamiętać, że Szwecja oferuje także możliwość podnoszenia umiejętności pracowników i poprawienia ich znajomości języka. Dlatego przy wyjeździe do pracy bardzo ważne są chęci, determinacja, wytrwałość i otwartość na pojawiające się możliwości.