Przejdź do treści

Scrum – zarządzaj zwinnie projektami w swojej firmie

Scrum - zarządzaj zwinnie projektami w swojej firmie

Chcesz wejść na rynek międzynarodowy i zastanawiasz się, jak usprawnić pracę swojego zespołu? Wykorzystaj w swojej firmie zwinne metody zarządzania projektami, które zdobyły już dużą popularność za granicą. Jedną z nich jest Scrum, który pozwala lepiej zorganizować pracę i nauczyć zespół lepszego zarządzania projektami.

Scrum, dlaczego warto?

Praca w Scrumie pozwala wyznaczyć ramy danego projektu i rozłożyć działania na mniejsze części. To dobry sposób działania dla firm, które mają zamiar realizować duże projekty, w których niezbędna jest praca zespołowa. W każdym zespole mamy do czynienia z ludźmi o różnych osobowościach, jednak większość z nich lubi szybko widzieć efekty swojej pracy. Scrum zapewnia to nie tylko członkom zespołu, ale pozwala też inwestorom i Product Ownerom na lepsze rozeznanie w projekcie.

Nauka planowania

Framework Scrum zyskuje coraz większą popularność. Możemy nazwać go zbiorem narzędzi usprawniających pracę. Zespoły pracujące w Scrumie uczą się wielu nowych rzeczy, jedną z nich jest odpowiednie planowanie i wycenianie czasu, jaki jest potrzebny na realizację zadania. W ten sposób zespół uczy się dobrej organizacji, umie określić czego potrzebuje i ile mu to zajmie. Szczególnie ostatni punkt jest istotny dla osób zajmujących wyższe stanowiska, które w oparciu o wycenę pracy przez zespół wykonawczy mogą poczynić dalsze plany odnośnie całej inwestycji.

Szybkie efekty

Scrum pozwala na dostarczanie pracy etapami. Dzięki temu już nawet pierwsze efekty zostają zauważone, co umożliwia i nadaje działaniom dalszy kierunek. Ze względu na metodę małych kroków bardzo łatwo zauważyć błędy i wprowadzić konieczne zmiany od razu, a nie na końcu projektu, gdy często jest na takie modyfikacje za późno lub nastręcza to wiele dodatkowych problemów. Widoczne efekty dają również możliwość kontrolowania czy projekt idzie w dobrym kierunku i widoczny jest progres.

Praca zespołowa

Scrum wspiera również pracę zespołową. To dzięki niemu wiele zespołów działa jak dobrze funkcjonujący organizm. Praca oparta na zwinnych metodach zarządzania projektami to nie tylko korzyści dla zysków firmy, ale też ludzi. Tutaj dba się nie tylko o produkt, ale także o relacje. Szczególnie w biznesach międzynarodowych powinien być to ważny punkt dla każdego, młodego przedsiębiorcy. Od dawna relacje międzyludzkie, odpowiednie warunki do integracji i bezpieczna przestrzeń do wyrażania własnego zdania jest wspierana przez wiele międzynarodowych korporacji. Takie działania stają się kluczowe dla firm dbających nie tylko o zysk, ale także pracowników, którzy są niezbędnym ogniwem, by móc osiągnąć zamierzony sukces.

Tworząc przedsiębiorstwo, które odpowiedzialnie podchodzi do realizowanych projektów, a do tego stawia na transparentność warto zainwestować w specjalistów, którzy wprowadzą zespół w tryb pracy przynoszący najlepsze efekty. Scrum to tylko jedna z możliwości, pomagająca przy realizacji projektów. Jednak skuteczność tej metody przynosi korzyści firmom na całym świecie, a sam Scrum wciąż się rozwija. Dlatego warto zastanowić się czy to nie sposób na wydajną i przyjemną pracę również w Twojej firmie?