Przejdź do treści

Sprawdź, jaki jest Twój styl zarządzania

styl zarządzania

Pracując zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym musisz przewodzić ludziom i dbać, żeby Twoja firma osiągała swoje cele. W zależności od cech osobowościowych, warunków i czynników zewnętrznych Twój styl kierowania przybiera różne formy. Można jednak wyróżnić kilka podstawowych stylów przewodzenia zespołowi lub firmie – w którym z nich się odnajdziesz? Poznaj plusy i minusy każdego z rozwiązań i zobacz, jak kierujesz innymi.

To wiedza, która pozwoli Ci łatwiej wprowadzać zmiany, ale też poznać siebie, swoje mocne i słabe strony. Dodatkowo zrozumiesz, jak postrzegają Cię twoi współpracownicy i na jakie kompetencje warto zwrócic uwagę przy zatrudnieniu nowych osob.

Styl nakazowy

Niektóre osoby uważają, że jeśli zarządzają innymi mogą pozwolić sobie na nakazywanie im, co mają robić bez zostawiania przestrzeni na sprzeciw i rozmowę. Jeśli odnajdujesz w sobie te cechy, zastanów się, jak wpływają na Twoje relacje ze współpracownikami. Styl nakazowy charakteryzuje wola osiągnięcia celu, często za wszelką cenę i chęć kontroli. Niestety, styl nakazowy nie wpływa dobrze na relacje ze współpracownikami.

Styl autorytatywny

Jesteś wizjonerem? Potrafisz zmobilizować ludzi, żeby szli za Tobą i tak samo jak Ty ekscytowali się wizją, która przed chwilą powstała? Jeśli tak bardzo możliwe, że Twój styl kierowania jest autorytatywny. Inspirujesz ludzi do zmian i jesteś pewny siebie, sprawdzasz się niezawodnie, gdy potrzeba wytyczyć jasny kierunek podejmowanym działaniom. To przydatny styl kierowania dla osób prowadzących własne biznesy. Odnajdujesz się w nim?

Styl Partnerski

Osoby, które kierują w ten sposób stawiają na kontakty międzyludzkie, tworzenie harmonii i więzi emocjonalnych ze współpracownikami. To Twój styl kierowania, jeśli na pierwszym miejscu zawsze stawiasz ludzi zamiast zysków. Ludzie kierujący w ten sposób wykazują się niebywałą empatią i umiejętnościami komunikacyjnymi. Doskonale radzą sobie w sytuacjach, gdzie pojawia się konflikt pomiędzy współpracownikami lub członkami zespołu. Jeśli to Twój styl kierowania doskonale odnajdziesz się w kontaktach z partnerami międzynarodowymi.

Styl demokratyczny

Zależy Ci, żeby Twoja firma była czymś więcej niż własną promocją? Chcesz tworzyć ogólnokrajową lub międzynarodową wspólnotę? Lubisz dopuszczać do udziału w ważnych sprawach osoby trzecie? Jeśli tak, Twój styl kierowania opiera się na demokracji. Liczy się dla Ciebie współpraca, kierowanie zespołem przy uwzględnianiu jego zdania i dobra komunikacja. Potrafisz dążyć do porozumienia i angażować zaufanych pracowników. To duża wartość, korzystaj z niej!

Styl pedantyczny

Niektóre osoby charakteryzuje pedantyczny styl kierowania, co jednak wpływa negatywnie na stosunki w firmie. Zastanów się, czy masz tendencję do wyznaczania trudnych celów, wymagasz natychmiastowej pracy i ich realizacji przez współpracowników? Chcesz, żeby wszyscy wokół pracowali tak samo jak Ty, nawet jeśli wymaga to nadgodzin i rezygnacji z innych obszarów życia prywatnego? Osiągnie celów i pięcie się w górę jest ważne, jednak to nie jest styl kierowania, który przynosi długoterminowe korzyści, i sprawdza się jednie wśród ludzi o bardzo wysokiej motywacji i umiejętnościach. 

Styl trenerski

Przygotowujesz ludzi do przyszłych zadań? Zachęcasz ich do próbowania nowych rozwiązan? Wspierasz, kibicujesz i dbasz o samoświadomość pracowników? Jeżeli kierujesz ludźmi jak dobry trener, który pozwala, by pracownicy mieli pole do rozwoju i wciąż stawali się lepsi, jest to twój styl zarządzania.

W którym ze stylów kierowania odnajdujesz siebie? Zastanów się nad tym i pomyśl, jaki ma to wpływ na Twoją firmę i kontakty międzynarodowe.

A jaki styl kierowania jest preferowany przez Szwedów?…  Możesz poznać te i inne praktyki szwedzkiej kultury biznesowej poprzez zapisanie się na jedno z naszych szkoleń!