Przejdź do treści

Marketing nie musi być nudny. Zadbaj o rozpoznawalność swojej marki

Zadbaj o rozpoznawalność swojej marki

Wokół Ciebie wszystkie przedsiębiorstwa prześcigają się w tworzeniu kreatywnych i przyciągających wzrok kampanii reklamowych? Czujesz się w tym wszystkim zagubiony i nie wiesz co zrobić, żeby ludzie zapamiętali Twoją markę? Skorzystaj z niekonwencjonalnych form marketingu, które mogą sprawdzić się na wielu rynkach. Ogranicza Cię tylko kreatywność, dlaczego? Wiele z nietuzinkowych form marketingu to rozwiązania pomysłowe, ale niezbyt kosztowne.

Marketing partyzancki

To forma marketingu, która przy niewielkim budżecie sprawia, że Twoja marka staje się zapamiętywana. Jakiś czas temu firma Tymbark stworzyła serię kapselków, które były przyczepione do przystanków autobusowych w różnych miejscach. Znalazca mógł zabrać kapselek z miłym przesłaniem do domu. To kampania, której realizacja okazała się bardzo tania i zwracająca uwagę dużej części osób, które prawdopodobnie na co dzień piją tego typu napoje.

Może jest szansa, żebyś w łatwy i mało kosztowny sposób pokazał w przestrzeni publicznej swoje produkty lub zachęcił do korzystania ze sprzedawanych usług? Prowadząc biznes międzynarodowy pomyśl o kampanii, która łączyłaby Twoją działalność w Polsce z tą zagraniczną. Wyeksponuj punkt wspólny łączący oba kraje i spróbuj dotrzeć do swoich klientów.

Marketing doświadczeń

Pomyśl, jak możesz sprawić, żeby klienci wiązali z Twoją marką konkretne doświadczenia. Doskonale radzi sobie z tym IKEA, która dzięki oryginalnym pomysłom przeprowadza wiele kampanii wywołujących efekt WOW. Jedna z nich miała miejsce w Tokio, gdzie jeden wagon metra został umeblowany meblami z IKEI. Pasażerowie mieli okazję skorzystać z ich kanap podczas podróży, mieli też możliwość poczęstować się przekąskami przygotowanymi na rzecz kampanii.

W Polsce jakiś czas temu kampanią, która odwoływała się do doświadczeń klientów była akcja przystankowa rogali świętomarcińskich zorganizowana w Poznaniu. Osoby stojące na przystankach mogły nie tylko zobaczyć reklamę rogali, ale też poczuć ich zapach.

Marketing, który działa na zmysły

Kolejną odmianą tego typu marketingu jest działanie bezpośrednio na zmysły potencjalnych klientów. Może to być zapach, smak, dotyk, wszystko zależy od Ciebie. Nawet jeśli nie planujesz dużej kampanii reklamowej zastanów się, jak pachnie Twoja marka? Czy jej zapach jest rozpoznawalny i charakterystyczny? Sklep Massimo Dutti używa bardzo mocnych nut zapachowych, które są od razu rozpoznawalne, gdy klient do niego wchodzi, wszystkie rzeczy ze sklepu pachną często również po praniu. 

Stosując mniej klasyczne formy marketingu pamiętaj, by poznać potrzeby swoich klientów i na ich podstawie zdecydować, w jaki sposób możesz dopasować się do ich gustu. Dzisiejszy świat, gdzie z każdej strony atakują nas nowe reklamy w formie bilbordów i zdjęć nadal są istotne, jednak to kreatywne kampanie są komentowane i odbiją się szerokim echem, co dla Ciebie może oznaczać nie tylko wzrost popularności, ale przede wszystkim sprzedaży.