Przejdź do treści

Delegowanie zadań, jak robić to dobrze?

Delegowanie zadań

Prowadząc firmę, szczególnie międzynarodową warto pogodzić się z faktem, że nie możesz robić wszystkiego samodzielnie. Kluczem do ciągłego wzrostu zysków i zdobywania kolejnych rynków jest delegowanie zadań. Jeśli zaczynałeś prowadzić działalność samodzielnie możesz nie lubić delegować tego, co wydaje Ci się bardzo ważne dla dalszych losów prowadzonej działalności. Jednak dobre delegowanie zadań to nie utrata kontroli, a możliwość zajęcia się tym, co naprawdę ważne. Przeczytaj, jak mądrze delegować zadania i jakich błędów unikać.

Umiejętności

Zanim zaczniesz delegować zadania zapoznaj się dokładnie z predyspozycjami i umiejętnościami, jakie posiadają Twoi pracownicy. Często jest tak, że Twój najbardziej zaufany pracownik niekoniecznie ma odpowiednie kompetencje, by wykonać zadanie X. Przyjrzyj się dokładnie ludziom, z którymi pracujesz. Określ nie tylko to, co umieją, ale weź pod uwagę ich cechy osobowości. Nie każdy sprawdzi się przy zadaniach wykonywanych w kryzysowych sytuacjach, tak samo jak nie każdy znajdzie satysfakcję przy prostych, na co dzień mało wymagających obowiązkach.

Dostosuj zadania, które delegujesz do realnych umiejętności pracowników, a szybko zobaczysz efekty.

Zaufanie

Na pewno masz pracowników, których lubisz bardziej. Masz również takich, o których wiesz, że możesz im w 100% zaufać i to jest bardzo duża wartość dla Ciebie i Twojej firmy. Pamiętaj jednak, że nie możesz delegować zadań tylko na podstawie zaufania. Często popełnianym błędem przy delegowaniu jest nadmierne obciążanie tych pracowników, których darzymy zaufaniem i jednocześnie nie pozwalamy rozwinąć skrzydeł tym, którzy jeszcze nie udowodnili nam swojej lojalności. Mierz siły na zamiary, zaufanych pracowników deleguj do zadań wymagających lojalności i poufności, jednak pilnuj, żeby nie czuli się zbytnio obciążeni i nie pracowali ponad swoje siły.

Niepewność

Przy delegowaniu zadań bardzo często towarzyszy nam niepewność i poczucie, że sami zrobimy wszystko lepiej. To błędne koło, które prowadzi do nadmiernej kontroli. Po to delegujesz zadania, żeby odciążyć siebie, mieć więcej czasu i móc zająć się tym, co najistotniejsze. Przyjmij postawę, która pozwala nie tylko na zaufanie do pracowników, ale przede wszystkim wiary w ich możliwości. Zlecaj zadania, ale nie dopuść do sytuacji, gdzie tracisz zbyt dużo czasu na kontrolowanie efektów. Ustal jeden dzień w tygodniu lub miesiącu, w których sprawdzasz efekty, nie kontroluj każdej minuty pracy swoich podwładnych.

Przejrzystość

Delegując zadania pamiętaj o tych rzeczach, ale pomyśl także nad narzędziami, które mogą ułatwić Ci przekazywanie informacji. Dobrze delegowane zadania to takie, które są jasne i przejrzyste dla pracownika. Nie dopuść do sytuacji, w której pracownik otrzymuje zadanie i nie wie, jak je wykonać. Informacje o delegowanych zadań powinny być jasne, konkretne, a dodatkowo Twoim zadaniem jest upewnienie się czy pracownik wie, czego od niego oczekujesz.