Przejdź do treści

Model sita czy kapitału ludzkiego? Co przyniesie Ci większy zysk

Szukanie wykwalifikowanych pracowników i utrzymanie ich w przedsiębiorstwie by stali się stałą częścią firmy to duże wyzwanie przy dzisiejszych realiach rynku pracy. Ze względu na duże niedobory pracowników w wielu branżach warto postawić na inne niż dotychczas modele rekrutacji. Z drugiej strony każda firma potrzebuje takich pracowników, którzy będą oddani swojej pracy i chętni do rozwijania swoich kompetencji. Jeszcze do niedawna na rynku często spotykaliśmy dwa modele w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Dzisiaj powoli odchodzimy od jednego z nich na rzecz nowoczesnego podejścia, gdzie pracownik jest cennym zasobem dobrze działającej firmy.

Model sita – dlaczego warto z niego zrezygnować?

Podstawą tego modelu jest selekcja pracowników. To właśnie na jej podstawie dobiera się najlepszych pracowników. Zwolennicy tego modelu twierdzą, że pracownicy nie są skłonni do zmian i nie mają ochoty na ich wdrażanie. Na podstawie selekcji nie tylko wybierają nowych członków swoich zespołów, ale eliminują także starych pracowników, którzy okazali się na przykład mniej wydajni.

Jest to model, który pozornie może się wydawać skuteczny, jednak nie przystaje do aktualnych czasów i oczekiwań wobec etyki biznesu oraz samego rynku pracy. Opierając swoje przedsiębiorstwo na modelu sita Twoi pracownicy są pozbawieni poczucia bezpieczeństwa i stabilności, co doprowadza do braku zaangażowania i wewnętrznych konfliktów, ale też braku lojalności.

Postaw na model kapitału ludzkiego

Drugi model to model kapitału ludzkiego, który zakłada zupełnie odmienne podejście niż model sita. Podejście do pracownika jest tutaj bardziej holistyczne i ludzkie, zakłada możliwość zmiany postawy pracowniczej na lepszą, gdy osoba pracująca będzie odpowiednio stymulowana i zmotywowana. Przy stosowaniu tego modelu opłacalne jest inwestowanie w pogłębianie umiejętności pracowników, wysyłanie ich na szkolenia, konferencje i zapewnianie dodatkowych benefitów wzmacniających lojalność wobec firmy.

Przy tym modelu ważne jest jednak dostosowanie strategii firmy i umiejętne łączenie interesów pracowników oraz przedsiębiorców. Zatrudnienie odpowiednich osób, które będą koordynowały działania pracowników, ale też dobiorą najlepsze ścieżki rozwoju dla poszczególnych jednostek.

Przy dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, gdzie coraz ciężej o wykwalifikowanych pracowników i ekspertów branżowych postawienie na model kapitału ludzkiego to przyszłość. Życie społeczne generuje wiele zmian w obrębie podejścia do kultury pracy, jak i samego znaczenia pracy w życiu człowieka. Model sita nie jest zachęcający pracowników do podjęcia pracy w firmie, która go stosuje. Pracownicy cenią sobie przede wszystkim bezpieczeństwo i dobre warunki zatrudnienia na poziomie ekonomicznym, ale też organizacyjnym. Dlatego podczas rekrutowania tak ważne jest, żeby postawić przede wszystkim na drugiego człowieka, co często może nie dawać od razu spektakularnych efektów, jednak w dłużej perspektywie to jedyna opcja, która się opłaca, jeśli zależy Ci na prowadzeniu etycznego i nowoczesnego biznesu.