Przejdź do treści

Czym jest White Label?

Co to jest white label

White Label to nic innego jak sprzedawanie swoich produktów pod inną marką. Takie rozwiązanie jest obecnie coraz bardziej popularne nie tylko dla dużych firm, również małe przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać taką metodę. Najczęściej możemy spotkać się z tym właśnie u gigantów sklepów spożywczych czy kosmetycznych. 

Czy tylko produkty można tworzyć jako White Label?

Zdecydowanie nie. Również firmy usługowe mogą skorzystać z możliwości White Label. Nieruchomości, branża kosmetyczna czy salony fryzjerskie mogą działać na zasadzie marki własnej. Również e-commerce sięga po takie rozwiązania współpracując z operatorami płatności. 

White Label w praktyce

Jest to dobra opcja dla producentów, którzy posiadają gotowy produkt i chcieliby wejść na rynki zagraniczne, jednak nie wiedzą czy pod marką własną osiągną sukces. Dzięki temu, że towar, który chcemy sprzedać będzie już pod szyldem znanym za granicą, osiągnie lepsze wyniki sprzedaży niż bez rozpoznawalnego brandingu. Producent ma możliwość zaproponować ten sam towar różnym firmom. W taki sposób będzie on sprzedawany w markecie w przystępnej cenie, jak również w ekskluzywnym sklepie jako towar o wyższej wartości. 

Kto może zająć się sprzedażą produktów White Label i dlaczego to dobre rozwiązanie? 

Obecnie jest to mocno popularny trend, nie tylko dla dużych producentów. Zyskuje coraz większe uznanie również w mniejszych firmach, które decydują się na wykorzystanie takiej możliwości. Zmniejsza to koszty marketingu, daje także mozliwosc przekonania się czy pomysł na produkt będzie się sprzedawać na rynku zagranicznym, dzięki wykorzystaniu znanej już firmy. Kolejną zaletą jest na pewno możliwość sprzedawania tego samego wyrobu w ramach więcej niż jednej marki. 

Jakie są wady takiego wariantu sprzedaży?

Wybierając takie rozwiązanie musimy liczyć się na pewno z ograniczoną możliwością modyfikacji projektu. O ile w ogóle będzie taka opcja. To, w jaki sposób nasz produkt będzie sprzedawany, jak będzie wyglądać marketing oraz branding pozostaje po stronie firmy, z którą podejmiemy współpracę.

O czym należy pamiętać decydując się na markę White Label?

Jak w każdym przypadku, należy dobrze przemyśleć swój pomysł na inwestycję. Jeżeli stwierdzisz, że Twój produkt może odnieść sukces na rynku zagranicznym, ale boisz się o to, czy pod nową marką zdobędzie odpowiednie uznanie, sprzedaż pod znaną już znakiem firmowym jest dobrym pomysłem. Pamiętaj, że w takim przypadku masz mniejsze możliwości ingerencji w projekt, jednak wszystkie kwestie marketingowe są po stronie firmy, która będzie sprzedawać produkt. Dzięki White Label, możesz sprzedać ten sam produkt pod kilkoma markami. 

Podsumowując: White Label oferuje sporo możliwości, jeśli chodzi o rozwiązania sprzedażowe – nie musimy się martwić o widoczność i popularność marki, a odpowiednia renoma firmy, z którą podejmiemy współpracę oraz ich rozpoznawalność na rynku, gwarantuje nam odpowiednie zyski.