Przejdź do treści

Dlaczego warto pracować w zespołach międzynarodowych?

Praca w międzynarodowych zespołach przestaje być wyłącznie domeną wielkich korporacji. Postępująca globalizacja stopniowo otwiera na rynki zagraniczne również mniejszych przedsiębiorców. Ponadto z roku na rok w szeregach polskich firm przybywa przedstawicieli innych narodowości i kultur. Tendencja ta w kolejnych latach będzie postępować – i jest to bardzo dobra wiadomość!

Polskie firmy chętnie zatrudniają obcokrajowców, mając świadomość tego, że nowe trendy w większości branż docierają do nas z Zachodu. Co więcej, posiadanie międzynarodowego zespołu przekłada się na wyższy prestiż firmy i sugeruje jej otwartość na światowe standardy. Polacy coraz częściej mają styczność z innymi kulturami również z tego powodu, że marzą o karierze za granicą lub chcą angażować się w międzynarodowe projekty, pozostając w Polsce. Każda z tych ścieżek prowadzi przez liczne wyzwania związane odnajdywaniem się w multikulturowym środowisku, ale również każda przynosi wiele godnych uwagi korzyści…

Zalety pracy w zespole wielokulturowym

Praca w międzynarodowych firmach w Polsce przede wszystkim świetnie przygotowuje do ewentualnej późniejszej pracy poza granicami naszego kraju. Podejmowanie zawodu w firmach wielokulturowych rozwija na wielu polach, m.in. w zakresie współpracy na odległość, prowadzenia negocjacji czy po prostu szeroko rozumianego dogadywania się.

 

To, czego można się nauczyć, to także duża otwartość na ludzi i dystans do siebie.

 

Bardzo często osoby, które do tej pory były skryte i wycofane, w obliczu konieczności odnalezienia się w kulturowym tyglu zaczynają kształtować swój charakter. Co ważne, zmiana ta przekłada się na wzrost pewności siebie i umiejętność pracy w dużych grupach, co może procentować kolejnymi sukcesami, chociażby w postaci awansów na stanowiska menadżerskie.

Korzyści z pracy w firmach międzynarodowych

Dla wielu Polaków żyjących za granicą praca z kolegami i koleżankami innych narodowości jest po prostu bardzo ciekawa. Często dzielą się oni nawzajem informacjami o krajach i kulturach, z których się wywodzą, wymieniają porady i doświadczenia podróżnicze, a nawet podają sobie przepisy na lokalne potrawy, o których istnieniu nie mieli przedtem pojęcia. Przede wszystkim jednak cały czas się siebie uczą, co bywa niezmiernie fascynujące.

Trzeba jednak pamiętać, że:

praca w środowiskach wielonarodowych, choć niesie ze sobą wiele korzyści, wymaga konkretnej wiedzy i szczególnego podejścia.

 

Opanowanie języka obcego to tylko połowa sukcesu. Druga połowa to kompetencje potrzebne do pracy w obcym środowisku. Bardzo ważna jest znajomość kultury biznesu, mentalności oraz zwyczajów ludzi, z którymi mamy okazję pracować, bo bez tego możemy szybko się zniechęcić, oddalając tym samym swój sukces zawodowy.

 

Dowiedz się więcej o pracy w międzynarodowych zespołach.
Zdobądź potrzebne ci kompetencje!