Przejdź do treści

Satysfakcja z pracy – jak zapewnić ją pracownikom?

Satysfakcja z pracy - jak zapewnić ją pracownikom?

Osoby, które czerpią satysfakcję z miejsca swojej pracy stają się lojalnymi pracownikami, którzy niechętnie zmieniają stanowiska i firmy na konkurencyjne. W interesie każdego, kto chce stworzyć stabilny biznes jest zapewnienie pracownikom jak największego zadowolenia z miejsca pracy, co pozwoli na szybsze osiągnięcie założeń strategicznych i pożądanych rezultatów.

Frederick Herzberg to psycholog, który jako jeden z pierwszych wnikliwie badał, jakie czynniki wpływają na satysfakcję z pracy. Przeprowadził badanie na 200 pracownikach, którzy byli inżynierami i księgowymi. Wnioski z przeprowadzonych badań doprowadziły go do stworzenia teorii, która dzieli czynniki satysfakcji z pracy na zewnętrzne i wewnętrzne.

Skuteczność wprowadzania rozwiązań, które poprawiają wydajność pracy należy zacząć od wprowadzenia w firmie czynników zewnętrznych.

Co to dla Ciebie oznacza?

Na samym początku zadbaj o wszystko, co jest związane z otoczeniem Twoich pracowników. Zastanów się, jak możesz poprawić ich codzienne funkcjonowanie w swojej firmie?

Weź pod uwagę kilka istotnych szczegółów. Odpowiedz sobie na pytanie, jakie są relacje pracowników z przełożonymi na różnych szczeblach? Dobre relacje i atmosfera są często podstawą, fundamentem, na którym można budować satysfakcję pracownika.

Bardzo ważne są też same warunki pracy, na które składają się nawet najmniejsze szczegóły takie jak wygląd biura i najbliższego otoczenia. Możliwe, że Twoje biura wymagają nie remontu, ale lepszego wyposażenia. Zadbaj o dostęp pracowników do strefy wypoczynkowej, możliwość pracy przy wygodnych fotelach biurowych i schludne, ładne otoczenie. Jeśli w Twojej firmie króluje praca zdalna zapewnij pracownikom odpowiedni sprzęt do jej wykonywania i opłać dostęp do Internetu w ich domach.

Kluczowe jest też wynagrodzenie, które pozwala na życie w godnych warunkach i zaspokojenie wszystkich potrzeb. Pensje pracowników nie mogą być zbyt niskie, a umowy powinny gwarantować bezpieczeństwo i zapewniać wszystkie świadczenia, jednym słowem zrezygnuj ze śmieciówek.

Czynniki wewnętrzne – motywatory

Za czynniki wewnętrzne uznajemy już właściwe motywatory, które pozwalają osiągnąć Twoim pracownikom i Twojej firmie najlepsze rezultaty, gdy już zadbasz o fundament czyli czynniki zewnętrzne wymienione wcześniej.

To dzięki motywatorom pracownik czuje, że to co robi ma sens, a jego wysiłek jest potrzebny i doceniany. Jak stosować motywatory wobec pracowników? Zadbaj o to, by pracownicy mieli szansę na konkretne osiągnięcia, czyli możliwość rozwoju. Doceniaj swoich pracowników poprzez wyrażanie uznania, zauważaj to, co pracownicy robią dobrze i chwal ich za to. Pozwól też pracownikom na przejęcie odpowiedzialności, da im to poczucie, że są ważną częścią Twojej firmy. Na koniec postaw na rekrutację wewnętrzną i nowe możliwości rozwoju.

Dbaj o to, by pracownicy zawsze byli zadowoleni i zmotywowani pracując u Ciebie. To przepis na dobrze działający biznes, w którym każdy pracownik daje od siebie tyle, ile jest w stanie.